Aktualizace: 16.02.2024 10:14

Praha – Studentům a zaměstnancům se dnes částečně otevřela hlavní budova Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde před Vánoci střelec zabil 14 lidí a dalších 25 lidí zranil. Takzvané předotevření fakulty je neformálním setkáním, které studentům a učitelům umožňuje poprvé vstoupit do budovy na náměstí Jana Palacha, aniž by do ní šli na přednášku či kvůli jiné povinnosti. Od rána jich do budovy přišly nižší desítky. V pondělí 19. února na fakultě začne letní semestr, vyučovat se bude i v sídle fakulty s výjimkou čtvrtého patra. To zřejmě zůstane uzavřené minimálně do začátku příštího akademického roku, tedy přelomu září a října.

Zástupci vedení fakulty nechtěli, aby zaměstnanci a studenti museli do budovy vstupovat poprvé od tragédie rovnou kvůli výuce, protože by to pro ně mohlo být psychicky náročné. V prostorách fakulty by proto dnes měli být přítomní i takzavní krizoví interventi poskytující psychologickou pomoc.

Děkanka fakulty Eva Lehečková dříve ČTK řekla, že v budově při tragédii a policejním zásahu vznikly škody zhruba za deset milionů korun. Poničené byly především dveře, které fakulta opravuje. Kvůli uzavření čtvrtého patra hlavní budovy bude část výuky v náhradních prostorách fakulty nebo univerzity.

Sídlo Filozofické fakulty Univerzity Karlovy je uzavřené od 21. prosince loňského roku, kdy se tragédie stala. V lednu se konaly akce Měsíce pro fakultu, které měly pomoci lidem vyrovnat se s tragickou událostí a vrátit na náměstí Jana Palacha akademický život. Měsíc po tragédii, 21. ledna, se hlavní budova částečně otevřela studentům a vyučujícím. Součástí tohoto pootevření fakulty byly minipřednášky, výměna knih či hudební vystoupení. Měsíc pro fakultu vyvrcholil 30. ledna koncertem Pražské filharmonie v Rudolfinu pro studenty a vyučující zasažené fakulty.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.