Události: Si a Biden se setkali na okraj summitu (zdroj: ČT24)
Na okraj summitu zemí Asie a Tichomoří se v peruánské Limě naposledy ve funkci setkali americký prezident Joe Biden s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami světa jsou napjaté, ale stabilizované. S návratem Donalda Trumpa do Bílého domu se ale očekává nové stupňování strategického soupeření.
Čínský „megapřístav“ Chancay v Peru urychlí obchod s Asií a zapíchne vlajku Pekingu v blízkosti Spojených států. Prezident Si se zúčastnil slavnostní inaugurace po příletu na summit APEC. Jako obchodní partner Čína nahradila Spojené státy ve většině zemí Latinské Ameriky.
„Přístav Chancay se stává novým výchozím bodem starobylé cesty Inků v nové éře. Odsud po Šanghaj jsme svědky toho, jak v Peru zakořeňuje a vzkvétá iniciativa Pás a stezka mezi Asií a Latinskou Amerikou,“ prohlásil Si.
Zároveň se setkal s Bidenem, který brzy Bílý dům opustí a jehož administrativa přidala cla a omezila investice a vývoz technologií do Číny. Zároveň ale stabilizovala komunikaci – ministr zahraničí Antony Blinken a poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan jednali s Číňany často.
Čekání na Trumpa
„Prezident Biden sdělí, že v přechodném období je třeba ve vztazích mezi USA a Čínou zachovat stabilitu, jasnost a předvídatelnost,“ avizoval už předem Sullivan. Peking nyní vyčkává, s čím přijde Bidenův nástupce Donald Trump. Připravuje se na vyšší napětí a pravděpodobně další, až šedesátiprocentní, cla.
Podle zdrojů blízkých vedení Peking připravuje plány, jak si získat americké spojence v Evropě a Asii snížením cel, uvolněním víz, investicemi a dalšími pobídkami, aby se kompenzoval dopad americké politiky na ekonomiku asijské velmoci.
„Číňané budou velmi opatrní kvůli zpomalení ekonomiky. Takže se v příštím roce budou soustředit na domácí záležitosti, řešení hospodářských potíží a znovunastartování motoru ekonomiky,“ soudí politolog působící na univerzitě v Hongkongu Jean-Pierre Cabestan.
Čínská podpora Rusku ve válce na Ukrajině stojí v cestě zlepšení vztahů s Evropou. Výzvy k přerušení dodávek technologií pro výrobu zbraní Peking ignoruje a partnerství s Kremlem naopak posiluje.