Severní energetická přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku. Propustí zhruba pět set zaměstnanců. O ukončení provozu se rozhodne v následujících měsících, informovala mluvčí skupiny Sev.en Česká energie Eva Maříková.

S uzavřením lomu ČSA těžaři počítali mezi roky 2024 až 2026. Dolování na místě se postupně tlumí od roku 2015, kdy vláda rozhodla o zachování těžebních limitů v této lokalitě.

Pokud se v zimním období objeví potřeba uhlí pro výrobu elektrické energie nebo tepla, je společnost připravena provoz ještě částečně obnovit, přičemž by využila zaměstnance z druhého aktivního lomu ze skupiny.

Těžba řízeně skončí během několika následujících měsíců. Od května do července propustí společnost 485 zaměstnanců. Uvolňováni budou z pracovních pozic jako provozní zámečník, elektrikář, řidič, mechanik a z dalších technických profesí.

Nové jezero

Zbytková jáma se přemění v jezero s takzvanou vyrovnanou hladinou, nebylo by nutné ho tak dopouštět. Jezero by mohlo podle zveřejněných záměrů mít plochu kolem 670 hektarů (zhruba dvojnásobnou oproti nedalekému jezeru Most). Vyrovnaná hladina znamená, že přítok a odpar by byly v rovnováze.

Jezero bude využito částečně pro rekreaci, ale hlavně bude sloužit energetice. Těžaři plánují, že na část vodní hladiny instalují plovoucí solární panely s výrobnou zeleného vodíku. Celé území, nad nímž se tyčí zámek Jezeří, má rozlohu pět tisíc hektarů. Odborníci doporučují zhruba dvacet procent nechat zcela na přírodě, ať si poradí, tedy takzvané sukcesi. Část území se má stát národní přírodní památkou.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.