Švédské úřady vyšetřují zprávy o možném dalším narušení podmořského kabelu v Baltském moři. Nové poškození hlásí i firma spravující telekomunikační kabel mezi Finskem a Německem. Evropská komise kvůli podezřelým sabotážím navrhuje chránit kabely pomocí dronů a také zrychlit jejich opravu.
Švédská pobřežní stráž v pátek oznámila, že vyslala plavidlo na místo incidentu u ostrova Gotland, který leží mezi jižním pobřežím Švédska a Pobaltím. „Dostali jsme informace o podezření z narušení kabelu a prokuratura se rozhodla zahájit předběžné vyšetřování,“ cituje agentura Reuters prohlášení mluvčího.
Švédská policie později uvedla, že vede vyšetřování pro podezření ze sabotáže. „Spolupracujeme s relevantními úřady a v tuto chvíli nemáme žádné další informace ke zveřejnění,“ citovala z prohlášení agentura AP.
Finská státem kontrolovaná společnost Cinia po prvních zprávách o švédském vyšetřování oznámila, že zaznamenala problém u svého optického kabelu C-Lion1. Ten byl loni v listopadu několik dní mimo provoz po jiném incidentu, za nímž mohla podle operátora být „vnější síla“.
Od roku 2023 byla v Baltském moři poškozena desítka kabelů, podle Reuters většinu problémů způsobily civilní lodě se spuštěnými kotvami. Naposledy se švédské úřady podobnou situací zabývaly před necelým měsícem po poškození kabelu mezi Gotlandem a lotyšským přístavem Ventspils, podezření ze sabotáže se však nepotvrdilo.
Tento a další případy z posledních měsíců rozdmýchávají obavy ze snah Ruska napadat evropskou infrastrukturu. Země kolem Baltského moře totiž patří mezi odhodlané podporovatele napadené země. Incidenty už vedly země NATO k posilování bezpečnostních opatření včetně operace Baltská stráž.
„Zabránit, odhalit, obnovit a odstrašit“
Vlastní opatření teď představila i Evropská komise. Akční plán se podle místopředsedkyně Henny Virkunnenové skládá ze čtyř klíčových opatření. „Zabránit, odhalit, obnovit a odstrašit. Je třeba, abychom zabránili incidentům, které mohou mít velmi ničivý dopad, musíme navýšit naši odolnost,“ zdůraznila.
Podle eurokomisaře pro obranu Andriuse Kubiliuse by situaci v postižených oblastech měly monitorovat drony, a to jak pod vodou, tak i ve vzduchu. Vznikne rovněž regionální centrum právě v oblasti u Baltského moře, které se bude touto problematikou zabývat a veškeré incidenty sledovat.
Ve střednědobém horizontu by měla vzniknout takzvaná rezervní flotila, která „by byla použita v případě nouze“, která by zasáhla a opravila elektrické a optické podmořské kabely.
Ohrožení základních služeb v EU
„Komunikační kabely propojují několik členských států, spojují ostrovy s unijní pevninou a EU se zbytkem světa, přičemž přenášejí 99 procent mezikontinentálního internetového provozu,“ upozornila Evropská komise.
„Podmořské elektrické kabely usnadňují integraci trhů s elektřinou členských států, posilují bezpečnost dodávek a dodávají energii z obnovitelných zdrojů na pevninu,“ dodala Komise, podle níž v poslední době hrozilo, že incidenty způsobí vážné narušení základních funkcí a služeb v EU. To by mělo dopad na každodenní život občanů Unie.
„Chceme se ujistit, že je Evropa vybavená nejen pro prevenci a odhalování sabotáží kabelů, ale také k aktivní detekci, opravě a reakci na jakoukoli hrozbu pro kritickou infrastrukturu, která je klíčová pro naši ekonomiku a kolektivní bezpečnost,“ uvedla Virkkunenová, která má na starosti technologie, bezpečnost a demokracii.
Každý, kdo bude shledán odpovědným za sabotáž, by měl být odpovídajícím způsobem potrestán, včetně sankcí, konstatovala v souvislosti s novým plánem šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. „Potenciální pachatelé musí být odstrašeni,“ dodala.