Jihokorejští prokurátoři obvinili sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze vzpoury kvůli tomu, že na začátku loňského prosince vyhlásil v zemi stanné právo. Informovaly o tom agentury Jonhap a Reuters. Prokuraturu k tomuto kroku před několika dny vyzvali vyšetřovatelé.
Soud minulý týden vyhověl žádosti protikorupčního úřadu o vydání formálního zatykače na zadrženého Juna, na jehož základě byl přemístěn do 28. ledna do samovazby. Úřad se nyní snaží Juna v souvislosti s výjimečným stavem vyslechnout, sesazený prezident to však odmítá a využívá své právo mlčet. Už dvakrát se ale dostavil k ústavnímu soudu, který rozhoduje o jeho setrvání ve funkci.
Jun před svým zatčením opakovaně prohlašoval, že bude až do konce bojovat proti snahám o své sesazení. Vyhlášení stanného práva 3. prosince označil za legitimní krok proti opozici, jejíž činnost popsal jako protistátní. Jen několik hodin po kontroverzním oznámení se proti prezidentovu kroku postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.
Exministr obrany Kim Jong-hjo ve čtvrtek potvrdil, že sám doporučil stanné právo vyhlásit a že chtěl zřídit nouzový legislativní orgán. Za to čelí obvinění z vlastizrady, píše list The Korea Times.
Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a chce ho odvolat, což je krok, se kterým musí do 180 dní vyslovit souhlas ústavní soud. Pokud tak učiní, musí se do šedesáti dnů konat nové volby. Úřadující hlavou státu je v současnosti ministr financí Čche Sang-mok, který zastává také funkci premiéra.
Jun je prvním prezidentem, který se zúčastnil procesu o odvolání z funkce. Bývalé hlavy státu Ro Mu-hjon a Pak Kun-hje, jež ústavní soud vinil z braní úplatků, na svých slyšeních chyběly, připomíná Jonhap. Je také prvním úřadujícím prezidentem v historii Jižní Koreje, který byl vzat do vazby.