Události: Výhrady senátorů vůči vládním návrhům (zdroj: ČT24)
Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
Kvůli špatně napsané účinnosti vrátila v prosinci poslancům horní komora zákon o majetku státu, v úterý ho do sněmovny přišel obhajovat senátor Ondřej Lochman (STAN). „Toto je taková technická chyba, my jsme si v Senátu zákon prošli a navrhujeme ji odstranit. Takže proto přicházím s vratkou, stala se chyba,“ vysvětlil.
Poslanci se k zákonu kvůli dlouhým opozičním projevům dostali až v úterý v podvečer před šestou hodinou a jeho senátní verzi hladce schválili.
Změny v Lex Ukrajina
Vrácených zákonů velmi pravděpodobně tento týden ještě přibude. Ve středu by měli senátoři schvalovat například vládní novelu energetického zákona, která má mimo jiné snížit podporu solárních elektráren.
„Když stát něco podepíše, tak by to mělo platit, neměl by to měnit v průběhu roku,“ uvedl předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra (ODS). Předsedkyně senátorského klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová upozornila na velké arbitráže nebo sankce, „které by poté mohly následovat“.
Velká část senátorů by chtěla změnit také další Lex Ukrajina. Mimo jiné i kvůli zvláštním zápisům dětí uprchlíků do prvních tříd. „Bohužel se k jádru zákona přidávají na poslední chvíli věci, které jsou velice problematické. Poslanci nemohou spoléhat na to, že to schválíme i s těmito hrubými chybami,“ uvedl předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Josef Klement (KDU-ČSL).
Novela vysokoškolského zákona
Téměř jistě senátoři pošlou zpátky do sněmovny i novelu vysokoškolského zákona. „Myslím si, že jo, že tady za klub můžu mluvit, že to bude většina,“ informoval Nytra.
Senátorům se v zákoně nelíbí takzvané „hlídačkovné“, tedy víc než desetitisícová měsíční podpora pro studující rodiče. Podle Lochmana jde o věc, která „je tam úplně zbytečně“.
Pokud senátoři některý ze zákonů vrátí zpátky do sněmovny, může dolní parlamentní komora jejich rozhodnutí přehlasovat nadpoloviční většinou všech poslanců. Má také možnost přijmout zákon v podobě, kterou schválil Senát.
„Některé věci jsme asi schopni schválit v senátní verzi. Sto jedna dát dohromady bude složité, ale nakonec bychom dali dohromady asi i to,“ sdělil předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Lednová schůze Senátu začne ve středu dopoledne.