Aktual.: 2.07.2025 11:19

Praha – Senát zatím nebude řešit takzvanou bitcoinovou kauzu, neboť jeho bezpečnostní výbor se k ní opět sejde až za týden. Předsedkyně senátorů ANO Jana Mračková Vildumetzová dnes předřazení nenavrhla, pozastavila se ale nad přístupem frakcí vládní koalice, které zrušily původně pevně stanovený termín pokračování schůze horní parlamentní komory na příští středu, kdy by se kauzou mohl zabývat i Senát jako celek.

„Považuji tento postup za velmi nestandardní,“ uvedla šéfka senátorů opozičního hnutí. Vadilo jí to, že zákony předkládané ministryní spravedlnosti Evou Decroix (ODS) by Senát mohl schválit už tento pátek, čímž by schůze v příštím týdnu nepokračovala. Poukazovala také na to, že Decroix nedodala výboru vyžádané podklady ke kauze s odkazem na stanovisko vrchního státního zastupitelství, aby nenarušila vyšetřování případu. Podle výboru tím ale ministryně nesplnila své zákonné povinnosti, podle Mračkové Vildumetzové jde o porušení zákona o jednacím řádu.

Senátorčin výklad přerušil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), podle něhož se Mračková Vildumetzová dožaduje dodržování zákona o jednacím řádu, ale sama ho porušuje vzhledem k tomu, že rozprava k návrhu programu schůze se nevede. „Prosím pěkně, chovejte se v souladu se zákonem. Nastudujte si jednací řad a potom tady někomu něco říkejte,“ uvedl Vystrčil.

Předseda Senátu tak reagoval mimo jiné na senátorčino tvrzení, že se na jednání výboru měli dostavit rovněž ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nebo generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu. Dostavit se má ale jen Decroix a vrchní žalobce Radim Dragoun.

Výbor chce od Decroix dosavadní rozsudky, znalecký posudek i notářský zápis se všemi přílohami, které souvisí s darem kryptoměny bitcoin v hodnotě jedné miliardy korun ministerstvu spravedlnosti od odsouzeného muže. Předseda výboru Pavel Fischer (za TOP 09) požádal ministryni o podklady k jednání o kauze už v polovině června, kromě písemné dokumentace chtěl i vyjádření na pět otázek týkajících se otevírání bitcoinové peněženky dárce. Žádal ministryni rovněž o veškerou komunikaci mezi ministerstvy spravedlnosti, financí a dalšími státními institucemi a rovněž o korespondenci dárcova advokáta s jejím úřadem.

Decroix (ODS) v reakci sdělila, že Fischera seznámila se svou povinností žádným způsobem nenarušovat úkony orgánů činných v trestním řízení zveřejňováním identity osob a dosud nezveřejněných dokumentů. Současně ho informovala o tom, že s vrchním státním zastupitelstvím řeší, zda neveřejné projednávání kauzy ve výboru umožňuje poskytnutí vyžádaných informací.

Ministerstvo spravedlnosti přijalo bitcoiny od Tomáše Jiřikovského, který byl v roce 2017 uvězněn za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Kvůli přijetí daru skončil v ministerské funkci Pavel Blažek (ODS). Jeho nástupkyně Decroix se rozhodla pro externí audit v objasňování kauzy. Opozice kvůli případu vyvolala ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, které ovšem kabinet Petra Fialy (ODS) přestál i přes pochybnosti o roli ministra financí Stanjury v celé věci. Stanjura uvedl, že postupoval v zákonných mezích a vyšetřování se neobává.

Podíl.