Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.

Senát v sobotu brzy ráno po nočním maratonu hlasování o pozměňovacích návrzích předložených demokraty schválil rezoluci o rozpočtovém rámci poměrem 51 ku 48. Výsledek hlasování spouští manévr umožňující schválit rozpočet a daňové škrty prostou většinou, tedy i bez hlasů demokratických senátorů. Obvykle je ke schválení zákonu v Senátu potřeba šedesát hlasů. Republikáni mají nyní v Senátu 53 křesel, zatímco demokraté jich drží 45.

Opatření umožňuje republikánům v Kongresu vypracovat legislativu, jejímž cílem je prodloužit Trumpovo snížení daní pro fyzické osoby a podniky z roku 2017, které vyprší na konci roku 2025.

Umožňuje také nové daňové škrty v hodnotě 1,5 bilionu dolarů (34,6 bilionu korun) v průběhu deseti let a požaduje zvýšení federálního výpůjčního limitu o pět bilionů dolarů (115,2 bilionu korun), aby se zabránilo tomu, že ministerstvo financí v létě narazí na dluhový strop.

„Druhá část Trumpova ekonomického programu“

Hlasování se odehrálo v kritické chvíli pro americkou a světovou ekonomiku poté, co Trump tento týden zavedl cla téměř na všechny země, což způsobilo propad na světových akciových trzích a vyvolalo obavy z celosvětové recese.

Republikáni označili snížení daní za druhou část Trumpova dvoufázového ekonomického programu, která následuje po uvalení cel. Prezidentovi spojenci tvrdí, že nové kolo snižování odvodů povzbudí trhy a poskytne podnikům jistotu pro investice. Není však jasné, zda rozsah daňového balíčku zmírní znepokojení investorů z dopadů cel, píše agentura Bloomberg.

Peníze pro armádu a na boj s migrací

Rozpočet také počítá s novými 150 miliardami dolarů pro armádu (3,5 bilionu korun) a 175 miliardami dolarů (čtyři biliony korun) na boj proti imigraci, což jsou dvě hlavní Trumpovy výdajové priority, a to navzdory probíhajícím snahám o snížení počtu federálních zaměstnanců a výdajů.

Demokraté tvrdí, že plán republikánů poskytne daňové výhody bohatým domácnostem v době, kdy podle ekonomů jednotlivci z nižší a střední třídy budou nést hlavní tíhu zvyšování cen v důsledku Trumpových cel na dovážené zboží.

Podíl.
Exit mobile version