Dva nejvyšší představitelé jihokorejské prezidentské ochranky odmítli žádost policie, aby se v sobotu dostavili k výslechu. Protikorupční úřad nyní naléhá na úřadujícího prezidenta Čche Sang-moka, aby Prezidentskou bezpečnostní službu (PSS) přiměl ke spolupráci. Vyšetřovatelé chtěli v pátek zatknout prezidenta Jun Sok-jola a prezidentská služba jim v tom zabránila. V zemi mezitím pokračují masivní protesty. Do ulic znovu vyšli Junovi příznivci i odpůrci.

PSS ve zprávě pro média uvedla, že její šéf Pak Čchong-čun ani jeho zástupce Kim Song-hun nemohli „ani na okamžik“ opustit svá místa kvůli závažnosti situace, která souvisí se zajišťováním Junovy bezpečnosti. Policie proto podle agentury Jonhap požádala Paka, aby se k výslechu dostavil v úterý.

Šest parlamentních opozičních stran v čele s Demokratickou stranou požadovalo, aby byl Pak kvůli pátečnímu incidentu okamžitě odvolán ze své funkce. Zároveň chtějí šéfa PSS zatknout na základě obvinění z maření úředních povinností, ukrývání pachatele a zneužití pravomoci. Opozice Paka a ostatní členy prezidentské ochranné služby také obviňuje ze spoluúčasti na povstání, dodal Jonhap.

Vyšetřovatelé mají čas jen do 6. ledna, pokud chtějí využít platnosti nynějšího zatykače na Juna. Chtějí, aby ochranku přiměl ke spolupráci úřadující prezident Čche.

Politická krize

V pátek se jihokorejský Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) snažil Juna zatknout v jeho prezidentské rezidenci. Po zhruba šesti hodinách však stočlenný vyšetřovací a policejní tým, který výrazně početně převýšili Junovi strážci, akci odvolal.

Politická krize v Jižní Koreji vypukla 3. prosince, když prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji a údajné protistátní činnosti opozičních představitelů. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.

Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a chce ho odvolat, což je krok, se kterým musí vyslovit souhlas ústavní soud. Vyšetřovatelé navíc chtějí prezidenta vyslechnout kvůli obviněním z možného zneužití funkce a z organizování vzpoury. Jun však nereagoval ani na jedno ze tří předvolání k výslechu, a proto na něj soud na žádost CIO v úterý vydal zatykač.

Podíl.