
Komerční prezentace Aktual.: 6.05.2025 11:24
Štrasburk/Brusel – Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič prohlásil, že je nadále v neustálém kontaktu se zástupci americké administrativy a že jednají o vzájemném obchodě. Ochotu přistoupit na spravedlivé řešení ale musí podle něj ukázat i protistrana. V rámci vyjednávání nabízí Evropská unie Spojeným státům například nulová vzájemná cla na veškeré průmyslové zboží, tedy i na automobily. Šefčovič to dnes uvedl v debatě v Evropském parlamentu ve Štrasburku.
„Naše obchodní vztahy se Spojenými státy jsou nyní v obtížné fázi,“ uvedl eurokomisař. „Uvalená cla poškozují ekonomiku na obou stranách, narušují dodavatelské řetězce a mají negativní dopad na globální trhy, zvyšují ceny pro podniky, spotřebitele a zvyšují také inflaci v USA,“ dodal Šefčovič.
Evropská unie o 90 dní odložila platnost protiopatření schválených kvůli zavedeným americkým clům. Původně měla začít platit 15. dubna. Reagovala tak na rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, kterým Spojené státy s okamžitou platností rovněž odložily vysoká cla o 90 dnů, i když v platnosti zůstává základní desetiprocentní clo. Rovněž stále platí 25procentní cla na dovoz produktů z oceli a hliníku a 25procentní cla na automobily.
„Pozastavili jsme naše vyrovnávací cla na 90 dní, chceme vytvořit prostor pro vyjednávání,“ prohlásil Šefčovič. Nyní je ale podle něj důležité, aby „i protistrana ukázala, že je připravena pokročit ke spravedlivému a vyrovnanému řešení“. „Pokud ovšem jednání s USA nepřinesou řešení, máme způsoby, jak obnovit rovné podmínky mezi námi. Budeme připravovat další vyrovnávací opatření, abychom dokázali čelit clům z USA. Veškeré možnosti jsou stále na stole,“ dodal eurokomisař.
Transatlantické vztahy jsou hlavní tepnou světové ekonomiky. Evropská unie a USA společně představují téměř 30 procent světového obchodu se zbožím a službami a 43 procent celosvětového hrubého domácího produktu (HDP). Rok 2023 si přitom podle Evropské komise (EK) připsal další rekord – vzájemný obchod se zbožím a službami dosáhl 1,6 bilionu eur (přes 40 bilionů Kč). To je více než celý HDP Španělska.
Každý den míří přes Atlantik zboží a služby v hodnotě více než 4,4 miliardy eur. „Započítáme-li zboží i služby, měla EU v roce 2023 s USA přebytek obchodu 48 miliard eur,“ uvádí EU ve svých statistikách.