Americký ministr obrany Pete Hegseth v pondělí nařídil snížit o pětinu počet elitních generálů v aktivní armádní službě. Informují o tom tiskové agentury, podle nichž jde o další krok administrativy prezidenta Donalda Trumpa ve snaze zefektivnit armádu a přizpůsobit ji Trumpově představě. Ministr požaduje i další škrty na předních pozicích armády.

Trumpova obměna armádního vedení začala již v únoru, měsíc po prezidentově nástupu do funkce. Tehdy prezident odvolal z funkce předsedu sboru náčelníků štábů Charlese Browna a také pět dalších vysoce postavených důstojníků včetně šéfky námořnictva admirálky Lisy Franchettiové, první ženy ve vedení ozbrojených sil.

Hegseth nyní nařídil zredukovat počet „čtyřhvězdičkových“ generálů o dvacet procent. Zrušit by se měla i desetina pozic generálů a dalších vysokých důstojníků. Národní garda by měla snížit počet svých nejvýše postavených generálů o pětinu.

Politická kontrola nad armádou

Podle ministra jsou změny „odrazem toho, že prezident chce kolem sebe ty správné lidi, kteří k národní bezpečnosti budou přistupovat tak, jak chceme my“. Kritici se obávají, že Trump chce svými kroky dosáhnout politické kontroly nad armádou.

V amerických ozbrojených silách slouží osm set důstojníků s generálskou hodností, nejvýše postavených, takzvaných čtyřhvězdičkových, je z nich pouze 44, napsala agentura AP.

Pete Hegseth již dříve v memorandu požadoval škrty v armádě okolo osmi procent oproti loňskému rozpočtu, což zapadá do snahy nové americké administrativy o zefektivnění státních výdajů, připomíná amerikanista Jiří Pondělíček z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a komentátor deníku Forum24.

„Role generálů je velice důležitá, pokud jich bude příliš málo, jistě to dopadne i na bojeschopnost,“ komentuje Pondělíček pro ČT24. Problematičtější by však v tomto ohledu bylo, kdyby se snižovaly například stavy bojových jednotek, dodává expert.

Podíl.
Exit mobile version