Aktualizace: 26.01.2024 14:50

Brusel – Generální tajemník NATO očekává, že maďarský parlament ratifikuje vstup Švédska do NATO, jakmile se znovu sejde na konci února. Odstraní se tak poslední překážka pro vstup severské země do Severoatlantické aliance. Šéf NATO Jens Stoltenberg to uvedl po dnešním jednání s černohorským premiérem Milojkem Spajičem, které se uskutečnilo v sídle NATO v Bruselu.

Stoltenberg uvítal nedávný vývoj v Turecku, které učinilo poslední krok v ratifikaci vstupu Švédska do NATO. Příslušný dokument schválil v úterý turecký parlament, ve čtvrtek ho pak podepsal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vstup kandidátské země do NATO musí ratifikovat všech 31 členských států aliance, a švédské členství tak musí schválit už jen Maďarsko.

Šéf NATO na dnešní tiskové konferenci uvedl, že tento týden hovořil s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který ho ujistil, že Budapešť vstup Švédska do aliance podporuje. „Díky členství Švédska v NATO bude Severoatlantická aliance silnější a všichni budeme mnohem více v bezpečí,“ řekl Stoltenberg. „Bylo mi jasně řečeno, že se (maďarský) parlament bude ratifikací zabývat, jakmile se sejde,“ dodal šéf NATO s tím, že podle jeho informací se maďarští poslanci znovu scházejí na konci února.

Do té doby tradičně neutrální Švédsko podalo žádost o vstup do aliance společně s Finskem v květnu 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Většina členských států schválila vstup obou zemí již v roce 2022 nebo na začátku roku 2023. Finskou žádost Turecko schválilo na začátku loňského roku a země se stala členem NATO na začátku dubna.

Vstup Švédska ale Turecko blokovalo kvůli výhradám vůči tomu, jak Stockholm postupuje vůči organizacím, které Ankara považuje za teroristické, jako jsou například kurdské milice YPG či Strana kurdských pracujících (PKK). Švédsko kvůli tomu zpřísnilo své protiteroristické zákony. Maďarský parlament s ratifikací otálí podle všeho i kvůli kritice od některých švédských politiků na adresu Budapešti kvůli zhoršování stavu demokracie v Maďarsku.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.