Aktualizace: 26.03.2024 16:29

Moskva – Ukrajinské tajné služby napomáhaly teroristickému útoku na koncertní síň v Krasnogorsku na okraji Moskvy, kde minulý pátek přišlo o život 139 lidí, prohlásil dnes podle ruské státní agentury RIA Novosti šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov. Svá tvrzení nepodpořil žádnými důkazy. O spojení útoku islamistů s Ukrajinou hovoří také ruský prezident Vladimir Putin, jehož země už déle než dva roky vede proti Ukrajině válku. Kyjev podíl na teroristické akci v Krasnogorsku popřel, naopak k útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Bortnikov dnes také připustil, že USA před nebezpečím útoku extremistů v Moskvě varovaly, šlo podle něj ale o obecnou výstrahu.

Podle Bortnikova není jasné, kdo si útok objednal. Podle jeho slov Kyjev zajistil výcvik bojovníků na Blízkém východě a teroristé, kteří zaútočili v Moskvě, chtěli utéci na Ukrajinu, kde je podle ruských předběžných informací čekali „a chtěli přivítat jako hrdiny“.

Šéf FSB podle agentury Reuters rovněž uvedl, že útok v Moskvě se hodil i západním tajným službám k tomu, aby v Rusku vyvolaly paniku. „Domníváme se, že akci připravovali jak samotní islamističtí radikálové, tak že jí samozřejmě napomáhaly i západní tajné služby a ukrajinské tajné služby k tomu mají přímý vztah,“ prohlásil Bortnikov.

Také další Putinův spolupracovník, tajemník prezidentovy bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev dnes obvinil z útoku Ukrajinu. „Samozřejmě Ukrajina,“ reagoval na otázku novináře, zda útok podnikl Islámský stát, nebo Ukrajina.

Bortnikov dnes připustil, že před teroristickým útokem Rusko varovaly USA. „Byla to informace všeobecného rázu – o přípravě teroristického útoku na místech hromadných shromáždění,“ řekl. Ruské složky na upozornění podle něj reagovaly a přijaly potřebná opatření. Varování přišlo začátkem března a netýkalo se koncertu.

Americká ambasáda 7. března varovala své občany, že v následujících dvou dnech hrozí v Moskvě teroristický útok. Putin následně výstrahu označil za snahu zastrašit a destabilizovat ruskou společnost.

Bortnikov dnes kromě toho označil šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova „za legitimní cíl“ pro ruské síly. Ukrajinskou tajnou službu SBU je třeba zařadit mezi „teroristické organizace“ a podniknout „odvetná opatření“, dodal Bortnikov podle serveru Meduza.

Už v sobotu Bortnikov hlásil zadržení 11 podezřelých, včetně čtyř předpokládaných útočníků, kteří byli podle předchozích informací dopadeni na západě Ruska, „nedaleko od hranic s Ukrajinou“.

Ukrajinci a západní komentátoři ale upozorňují, že na rozdíl od rusko-ukrajinské hranice, která je prošpikovaná vojáky, je nedaleká hranice s Běloruskem nestřežená. Běloruský lídr Alexandr Lukašenko dnes přišel podle běloruské agentury BELTA s tvrzením, že směrem k Ukrajině se domnělí útočníci vydali až poté, co se pokusili dostat do Běloruska.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.