Události: Petice menších lékáren (zdroj: ČT24)

Majitelé některých menších lékáren tvrdí, že distributoři mnohdy upřednostňují lékárenské řetězce a do drobných provozoven vozí přípravky se zpožděním nebo za horších podmínek. Dodavatelé odmítají, že by kohokoli zvýhodňovali. Úpravu zákona, který by tento trh reguloval, neplánuje ani ministerstvo zdravotnictví.

Podle majitelů menších lékáren se kvůli zvýhodňování řetězců mnohdy liší v lékárnách i výše doplatků za léky. Dva ze čtyř největších dodavatelů léků v Česku vlastní síť lékáren.

„Se zdravím se neobchoduje,“ prohlásila lékárnice a předsedkyně petičního výboru Lucie Nedopilová na námitku, zda se situace prostě neřídí pravidly trhu.

„Když budete mít pekárnu v malinkém městě a pekárnu na rohu v Praze, samozřejmě budou mít taky úplně jiné podmínky, protože tam bude chodit úplně jiný počet lidí a budou očekávat úplně jinou úroveň cen,“ prohlásil výkonný ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Tomáš Votruba.

Mnoho lékáren zavírá

Se sjednocením doplatků nesouhlasí ani ministerstvo zdravotnictví. Podle jeho náměstka Jakuba Dvořáčka by na takovou změnu doplatili pacienti. „Pokud se někdo sám rozhodne, že svoji marži neuplatní nebo ji uplatní v nižší výšce, tak samozřejmě vytvoří pacientovi nějakou úsporu a pacient doplatí méně. Pokud bychom chtěli, aby pacient doplácel všude stejně, tak by to znamenalo, že vlastně přijde o možnost slevy,“ popsal.

Petici v lékárnách přesto podepsalo už na dvanáct tisíc lidí. Požadují i lepší financování lékáren. Ty totiž hlavně v menších městech často zavírají. Před deseti lety jich v Česku fungovalo o 150 více než dnes. Potíže mají hlavně příhraniční oblasti Jihočeského, Plzeňského nebo Olomouckého kraje.

Důvodem, proč některé provozovny končí, je ale podle lékárníků také čím dál menší zájem absolventů farmacie o práci v lékárnách. Peticí za změny v jejich fungování se nyní zabývají poslanci i senátoři.

Podíl.
Exit mobile version