Aktualizace: 17.02.2024 21:42

Mnichov (Německo) – Německý kancléř Olaf Scholz dnes na Mnichovské bezpečnostní konferenci ohlásil dlouhodobé investice do armády a zároveň vyzval další evropské státy, aby s Ukrajinou uzavřely podobné bezpečnostní dohody jako Paříž a Berlín. K účastníkům prestižního mezinárodního fóra promluvil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který naléhal na státníky, aby se nebáli porážky režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Ostře sledován byl rovněž dnešní projev šéfa čínské diplomacie Wanga I, který nabídl USA další spolupráci a zároveň obhajoval udržování dobrých vztahů mezi Pekingem a Moskvou.

Scholz se v projevu takřka výhradně zaměřil na válku na Ukrajině a na to, že Evropané se musí především sami postarat o svou bezpečnost. „Německo bude ve dvacátých a třicátých letech a i poté vydávat každý rok na obranu dvě procenta HDP,“ řekl. Dvouprocentní cíl, jak zní závazek států NATO, Německo zatím neplní, napravit to podobně jako Česko chce letos.

Kancléř účastníky konference varoval před vážnými dopady, které by mělo případné ruské vítězství na Ukrajině. V debatě se ale vyhnul odpovědi na otázku, zda ukrajinské armádě nakonec Německo poskytne střely s plochou dráhou letu Taurus, o které Kyjev dlouhodobě žádá.

Zelenskyj, jehož publikum přivítalo potleskem vstoje, rovněž varoval před vojenským úspěchem Putinova Ruska. „Nebojte se porážky Putina a zničení jeho režimu,“ prohlásil Zelenskyj. Pokud takové obavy bude svět mít, bude to podle hlavy ukrajinského státu jen povzbuzením pro nové ruské diktátory, kteří přijdou po Putinovi.

Český prezident Petr Pavel v debatě řekl, že Česko by mohlo v neupřesněných zemích mimo Evropskou unii zajistit stovky tisíc kusů dělostřelecké munice. Ve spolupráci se zahraničními partnery nyní Praha hledá peníze na nákup. Pavel nepředpokládá, že bude složité finance najít, takže očekává, že Ukrajina by munici mohla dostat v řádu týdnů.

Pavel se dnes večer setkal se Zelenským, kterému přislíbil další českou podporu. Ukrajinský prezident Pavlovi poděkoval, že Česko stojí na straně Ukrajiny.

Válce na Ukrajině se věnoval také Wang, který zdůraznil, že Čína se do tohoto konfliktu nezapojí. Uvedl ale, že Peking učiní vše pro nalezení mírového řešení.

O ruské agresi debatoval mimo jiné generální tajemník NATO Jens Stoltenberg s estonskou premiérkou Kajou Kallasovou. Šéf NATO poznamenal, že žádné alianční zemi nyní nehrozí bezprostřední nebezpečí, ale Rusko musí jasně vědět, že aliance je připravena se kolektivně bránit. Kallasová zase zdůraznila, že svět musí Putina zastavit, jinak se dopustí podobné chyby jako ve 30. letech 20. století, kdy Evropa ustupovala nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi.

O bezpečnosti Evropy dnes tak jako v pátek hovořila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Řekla, že pokud bude po volbách do Evropského parlamentu opět šéfkou komise, zřídí post eurokomisaře pro obranu. Von der Leyenová také upřesnila páteční prohlášení o tom, že komise připraví strategii posílení evropského obranného průmyslu. Dnes uvedla, že příslušný návrh zveřejní do tří týdnů.

Jedním z témat mnichovské konference se stal konflikt na Blízkém východě. Scholz ujistil, že Izrael má právo na sebeobranu, zároveň ale musí během vojenské operace v palestinském Pásmu Gazy respektovat mezinárodní právo a humanitární potřeby civilistů.

Izrael do úzkého pobřežního pásma vyslal vojáky v reakci na teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců z loňského 7. října, při němž v Izraeli zemřelo přes 1100 lidí a dalších asi 250 bylo uneseno. V Gaze od začátku války zahynulo přes 28.000 lidí, drtivá většina z 2,3 milionu obyvatel musela opustit své domovy a přežívá ve velmi těžkých podmínkách.

Jednání o propuštění rukojmích a příměří mezi Izraelem a Hamásem se v posledních dnech nevyvíjí příliš slibně, řekl v Mnichově katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, jehož země zastává roli prostředníka. Podle katarského premiéra přetrvávají neshody ohledně humanitární pomoci.

Na okraj konference se sešli ministři zahraničí skupiny sedmi velkých světových ekonomik (G7). Ve společném prohlášení vyjádřili obavy z izraelského vpádu do Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Ministři rovněž vyslovili pobouření nad smrtí ruského opozičního předáka Alexeje Navalného ve vězení a vyzvali Rusko, aby ji plně objasnilo.

Pavel řekl, že si nemyslí, že úmrtí kritika Kremlu je vzkaz určený Mnichovské bezpečnostní konferenci. Dodal ale, že to vypovídá o současném ruském režimu.

Mnichovskou bezpečnostní konferenci, která skončí v neděli, doprovází už od pátečního zahájení řada demonstrací a manifestací. Dnes se na náměstí Odeonsplatz nedaleko místa konání fóra sešlo shromáždění na podporu Ukrajiny, kterého se zúčastnilo několik stovek lidí. Organizátoři jako příklad ruské brutality vystavili ukrajinský sanitní vůz zničený při ruském ostřelování.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.