Aktual.: 8.11.2024 16:45
Berlín/Budapešť – Německý kancléř Olaf Scholz dnes nevyloučil, že by se ještě mohl změnit jím navržený harmonogram cesty k předčasným volbám. Po neformálním summitu Evropské unie v Budapešti naznačil, že je otevřený jednáním s dalšími parlamentními stranami. Po krachu tříčlenné koalice vede Německo menšinová vláda Scholzových sociálních demokratů a zelených. Volby by se měly uskutečnit do začátku dubna.
„Už ve středu večer jsem řekl, že chci rychle umožnit v Německu předčasné volby, aby po odchodu FDP z koalice brzy bylo jasno. O termínu bychom měli diskutovat co možná nejvíc bez emocí,“ řekl dnes Scholz. Ve středu se rozpadla trojkoalice, která zemi vládla od prosince 2021. Po neshodách ohledně finanční a hospodářské politiky ji opustila Svobodná demokratická strana (FDP) dosavadního ministra financí Christiana Lindnera.
Kancléř ohlásil, že 15. ledna požádá Spolkový sněm o vyslovení důvěry. Učinil tak přitom s vědomím, že už nemá podporu dostatečného počtu poslanců, a důvěru tak nedostane. Předčasné volby by se mohly podle německých médií konat 30. března.
Opoziční politici Scholzův harmonogram kritizují a požadují volby co nejdříve. Podle předáka opozice a kandidáta na kancléře za opoziční konzervativní unii CDU/CSU Friedricha Merze by měl Scholz požádat o důvěru už příští týden. Volby by se pak mohly konat už 19. ledna, tedy den před inaugurací nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Scholz v Budapešti nedal novinářům jasnou odpověď na to, zda je ochoten ještě volební harmonogram změnit. Naznačil ale, že je připraven jednat s parlamentními stranami o dalších krocích. Zároveň dodal, že je třeba ještě v současném složení Spolkového sněmu schválit zákony, které jsou podle něj nezbytné pro Německo. „Dohoda by mohla dát odpověď na otázku, který okamžik bude ten pravý, abych položil ve Spolkovém sněmu otázku důvěry,“ řekl kancléř. Německá média jeho vyjádření interpretují tak, že by mohl dřívější termín voleb vyměnit za pomoc opozičních stran při schvalování některých opatření.
Předseda opoziční CDU Merz přitom dnes Scholze obvinil z toho, že chce v následujících měsících opozici v parlamentu dostat do úzkých a využít toho pak v předvolební kampani. Před Merzem je podle německých médií dilema, zda spolupracovat s vládou na projektech, které jsou důležité i pro něj – jako je podpora Ukrajiny – nebo plně přepnout do předvolebního módu. Podle dnes zveřejněného průzkumu si většina Němců přeje předčasné volby co nejdříve.