Události: Schodek rozpočtu se blíží plánované sumě (zdroj: ČT24)

Schodek státního rozpočtu se před koncem roku přiblížil k plánované sumě 282 miliard korun. Hospodaření se k 20. prosinci dostalo do minusu více než 272 miliard. Číslo je o třináct miliard vyšší než na konci listopadu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) i další koaliční lídři ujišťují, že vláda plánovaný deficit dodrží.

V polovině prosince schodek dva dny přesahoval plánovaných 282 miliard, k 20. prosinci díky vybraným daním zase klesl. Meziročně ale vzrostl o více než sedm miliard. Vládní politici však ujišťují, že ani to problém pro dodržení deficitu nebude.

„Zatím to vypadá, že pokud budou nižší příjmy, tak budou i nižší výdaje, což si myslím, že je správné. A je velmi pravděpodobné, že deficit bude nižší než schválených 282 miliard,“ prohlásil Stanjura. Rozpočet se podle něj vyvíjí podle plánu. „Některé daně nechodí měsíčně, ale čtvrtletně. V prosinci jsou platby obvykle vyšší,“ doplnil ministr.

„V závěru roku se vždy více fakturuje, takže výdaje jsou vyšší. Ale současně dojde k tomu, že dojdou zpátky zálohy za daň z příjmu fyzických a zejména právnických osob,“ okomentoval místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Miloš Nový (TOP 09).

„Vše nasvědčuje tomu, že schodek dodržíme,“ vyjádřil se ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Desítky miliard na pomoc po povodních

S dodržením plánovaného deficitu počítá i opozice. Zajímá ji ale, jestli kabinet vyplatil celých slibovaných třicet miliard na pomoc po povodních. „Musíme samozřejmě pohlídat, že si s nimi vláda nedělá, co chce, že si je nepoužívá někam jinam, protože jí to nevyšlo,“ poznamenala předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová.

„Myslím, že rozpočet by mohl být ve finále dodržen právě tím, že došlo k navýšení na pomoc při povodňových škodách, kde ale ty peníze vláda dostatečně nevyplácí,“ míní šéf SPD Tomio Okamura.

„Já si myslím, že schodek bude dodržen – samozřejmě se dělala rozpočtová změna z důvodu pomoci krajům a městům zasaženým povodněmi,“ sdělil poslanec Ivan Bartoš (Piráti).

„Peníze na povodňové škody určitě jdou,“ ujistil předseda sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN).

Některé úřady své rozpočty přesáhly

Některé úřady a ministerstva už letos k 20. prosinci výrazně přesáhly svěřené rozpočty. Třeba Energetický regulační úřad utratil desetkrát víc, místo tří set milionů vydal přes tři miliardy. Důvodem jsou vratky loňských záloh energetickým firmám z odvodů kvůli nadměrným příjmům. Rozpočet už také překročila ministerstva pro místní rozvoj, průmyslu a obchodu, obrany a zemědělství.

Naopak méně peněz, než mohly, k 20. prosinci utratily Český telekomunikační úřad, Kancelář prezidenta republiky, sněmovna nebo ministerstva kultury a zahraničních věcí.

Deficit celých veřejných financí by měl po loňském růstu na 3,8 procenta HDP poklesnout o jeden procentní bod. Česko by tak letos mělo po pěti letech plnit důležité kritérium pro případné přijetí eura – mít schodek veřejných financí pod třemi procenty HDP.

Pro příští rok poslanci schválili pokles plánovaného schodku státního rozpočtu o 41 miliard – z 282 na 241 miliard korun. Vládní koalice ubezpečuje, že i přes kritiku opozice či prezidenta týkající se pravdivosti rozpočtu kabinet nakonec navržený deficit dodrží i v příštím roce.

Podíl.