
Vypadají bezstarostně jako parta kluků, kteří si vyjeli na víkend na Máchovo jezero. Jenže tohle jsou vojáci z ukrajinské rozvědky 10. horské brigády a právě si užívají jednu ze vzácných chvilek odpočinku. A není to Máchovo jezero, ale někdejší – válkou notně pochroumané – lázeňské středisko Svijatohirsk.
Koupání ukrajinských vojáků | Video: Petr Židek
Fronta je odsud přibližně 20 kilometrů. Dost na to, abyste byli celkem v bezpečí, ale zároveň dost blízko na to, aby nebylo úplně vyloučené, že přiletí ruský dron. Auta se proto musejí schovat pod vzrostlou vegetaci a vy musíte doufat, že případné drony najdou „lákavější“ cíl jinde.
Tihle vojáci jsou většinou dobrovolníci. Někteří jako voják s přezdívkou „Kefír“ si válku vyloženě užívají. Do armády vstoupil ještě před vypuknutím války jako devatenáctiletý, rovnou z gymnázia. A na otázku, co bude dělat po válce, odpověděl: „Bojovat.“ Jako řada jemu podobných má představu, že po válce bude pracovat pro některou soukromou bezpečnostní agenturu někde v Africe.

Foto: Aktuálně.cz
Matyáš Zrno se po čase znovu vydává k frontové linii. Šéfredaktor Aktuálně.cz a zkušený válečný zpravodaj stráví dva týdny na Ukrajině, odkud bude přinášet příběhy vojáků, obyčejných lidí i jejich měst a vesnic.
Foto: Economia
Jediný mobilizovaný mezi touhle skupinou ve Svijatohirsku – voják s přezdívkou „Bitcoin“ – tak nadšený není. Jak napovídá jeho přezdívka, věnoval se před válkou kryptoměnám. Teď bojuje v zákopech. Je s tím smířený a snaží se bojovat, jak nejlépe umí. Jiný zase pracoval jako řemeslník, chvíli i v Čechách.
„Cestovat, milovat, bojovat…“
Vasja byl u výsadkářů a v jedné obzvláště těžké situaci se ocitl zraněný a zcela opuštěný v boji na první linii. Nakonec se mu podařilo dostat se ke svým. Následně však na marodce zaslechl důstojníky, jak se baví o tom, že všechny lehce raněné pošlou zpět – v ten okamžik se v něm něco zlomilo. Sebral se a dezertoval. Sedm měsíců se skrýval doma, čehož využil k početí třetího dítěte – a kdo má tři děti, je vojenské služby zproštěn. Dítě se má narodit za několik měsíců.

Foto: Aktuálně.cz
Vasja se rozhodl svoji situaci zlegalizovat a přihlásil se zpět do služby. Dezertér, který se dobrovolně přihlásí, má právo si vybrat jinou jednotku – a Vasja si vybral rozvědku. Těch několik měsíců do narození dítěte si ještě zabojuje. Když to přežije, vrátí se domů už jako hrdina, a ne jako dezertér.
Co budou dělat, až válka skončí? „Já se chci hlavně dožít konce,“ říká jeden. „Co bude, to bude, tak daleko nepřemýšlím,“ doplní ho další. „Bitcoin“ má jasno – vrátí se k bitcoinům. I „Kefír“ má plán: „Cestovat, milovat, bojovat…“

Foto: Aktuálně.cz
Parta sedí na molu, klátí nohama, kouří cigarety, pošťuchují se a mluví o plánech na budoucnost. Za celý rok se jim podařilo dostat se takhle na koupání jen dvakrát. A jak si užívají volna v zimě? „Sáňkujeme na mrtvých Moskalech,“ smějí se (dřívější název pro východní Rusy).
Za chvíli pojedeme rozstřílenou krajinou, vedle zničených domů a stržených mostů, přes kontrolní stanoviště – kde znuděnému vojákovi musíme říct správné heslo, jinak nás nepustí – zpět do vesnice, kde tihle vojáci žijí v několika opuštěných domech. Někdo se chopí přípravy večeře, další se vytratí zavolat snoubence, většina posedává s cigaretou na zápraží a užívá si toho, že už zašlo slunce a dá se dýchat.

Foto: Aktuálně.cz
Tohle byl dobrý den. Nikdo nezahynul. Nikdo nebyl raněn. Strávili dvě hodiny v iluzi toho, že válka na chvíli přestala existovat. Zítra už bude všechno jinak. Zítra jedou na linii.
Spotlight moment: Vojáci zbytečně umírají jako za Stalina, hodnotí úroveň velení Ukrajinců Zrno | Video: Tým Spotlight