Aktualizace: 5.03.2024 14:36

Anchorage (USA) – Dramatický úvod měl tradiční závod psích spřežení Iditarod pro pětinásobného šampiona Dallase Seaveyho. V noci na pondělí podle agentury AP v sebeobraně zastřelil losa, který se střetl s jeho psy. V závodě na Aljašce pokračuje a může usilovat o rekordní šesté vítězství.

Iditarod odstartoval v neděli odpoledne tamního času. Před druhou hodinou ranní v pondělí Seavey zastřelil losa, který byl pro jeho spřežení nebezpečný. Tou dobou měl za sebou zhruba desetinu závodu dlouhého 1000 mil (1609 kilometrů). Na střet s losem doplatil zraněním jeden z jeho psů. Toho Seavey proto musel zanechat na dalším kontrolním bodu, odkud ho pořadatelé nechali odvézt do Anchorage k veterináři.

Pravidla Iditarodu s tímto druhem nebezpečí počítají. Musheři mohou mít u sebe střelné zbraně na obranu před velkými zvířaty, jako je los, bizon nebo severoamerický sob nazývaný karibu. Pokud nějaké takové zvíře zastřelí, musí ho na místě vyvrhnout. V tom jim mají pomáhat musheři, kteří projíždějí okolo. Informace o zastřeleném losovi už má aljašská policie. Pořadatelé uvedli, že udělají všechno pro to, aby ze zvířete zachránili maso.

Není to poprvé, co závodník na Iditarodu zastřelil losa. V roce 1985 musela Susan Butcherová odstoupit z prvního místa, když jí los zabil dva psy a dalších třináct zranil. Bránila se tehdy sekerou a bundou. Losa zastřelil musher, který přijel na místo později. Butcherová sice tehdejší ročník nedokončila, ale později Iditarod čtyřikrát vyhrála.

Více triumfů mají jen Seavey a Rick Swenson. Případným šestým vítězstvím by se čerstvě sedmatřicetiletý Seavey v čele této statistiky osamostatnil. V cíli budou nejlepší musheři příští týden, Iditarod vítěznému spřežení obvykle trvá osm až devět dní.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.