
Samice šimpanzů bonobo ve volné přírodě utvářejí skupiny, aby se ubránily samcům. Tvrdí to výzkumníci z americké Harvardovy univerzity. Šimpanzi bonobo jsou vedle šimpanzů učenlivých nejbližším příbuzným člověka.
Vědci si dlouho lámali hlavu nad tím, proč šimpanzi bonobo žijí v uskupeních, kde převažují samice, a to přesto, že jsou samci fyzicky větší a silnější.
Odpověď přinesla tři desetiletí trvající pozorování ve středoafrickém Kongu, kde se ohrožený druh primátů vyskytuje. Samice tam podle vědců vytvářejí jakási sesterstva, aby společně odháněly samce ze stromů a zajišťovaly si tak potravu.
V zájmu samic
Z pozorování také vyplynulo, že samice, které se sdružovaly častěji, zaujímaly vyšší postavení ve společenském žebříčku uvnitř skupiny. „Zdá se, že celkový počet šimpanzích samic převažuje nad fyzickou sílou samců,“ řekl autor studie Martin Surbeck.
„Samice šimpanzů bonobů se spojovaly, i když mezi sebou neměly pevné vazby, vzájemně se podporovaly proti samcům a upevňovaly své společenské postavení. Pozorování ukázalo, jak samice spolupracují, aby se ochránily před násilím ze strany samců,“ uvedla antropoložka Laura Lewisová z Kalifornské univerzity.
Jedná se o jeden ze vzácných případů, kdy taková strategie umožnila samicím v přírodě získat převahu nad samci. „Podobně to mají například hyeny skvrnité,“ dodal Surbeck.