Salvadorské úřady přemístily muže, kterého neprávem vyhostily americké úřady do jeho země původu, z věznice pro teroristy a členy zločineckých kartelů Cecot do jiného zařízení. V pátek to podle stanice CNN po návratu ze Salvadoru řekl americký senátor Chris Van Hollen. Vyhoštěný americký rezident Kilmar Ábrego García, který má občanství Salvadoru, mohl s americkým senátorem krátce pohovořit ve čtvrtek.

Salvadorské úřady původně Van Hollenovi kontakt s Garcíou odmítly zprostředkovat. Senátor se za tímto účelem vydal i do věznice pro těžké zločince Cecot, kam však nedostal povolení ke vstupu. S mužem se nakonec mohl setkat krátce v hotelu před svým návratem do Spojených států.

García senátorovi sdělil, že byl před několika dny převezen úřady do jiné věznice, kde jsou podmínky lepší než ve vězeňském táboře Cecot. I v nové káznici je však García izolovaný od informací z vnějšku, uvedl Van Hollen. Pobyt ve věznici Cecot, která má podle úřadů kapacitu až 40 tisíc lidí a která se nachází na izolovaném místě, způsobil muži trauma, tvrdí senátor. Podle něj mu však García při jednání, které se odehrálo za přítomnosti dalších lidí a salvadorských představitelů, otevřeně neřekl, že by byl ve věznici týrán.

Van Hollen zdůraznil, že deportace Garcíi není jen „případem jednoho muže“. „Když odepřete ústavní práva jednomu člověku, tak ohrožujete ústavní práva a rovné zacházení pro všechny ostatní lidi v Americe,“ míní demokratický senátor, který současnou vládu prezidenta Donalda Trumpa ostře kritizuje. Podle něj administrativa ignoruje rozhodnutí nejvyššího soudu, který americké vládě nařídil „uskutečnit a usnadnit“ Garcíův návrat do USA.

Americký senátor také odmítl tvrzení salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho, že s Garcíou popíjeli při setkání koktejl margarita, jako by byli na dovolené. Podle Van Hollena zástupce salvadorské vlády přinesl během rozhovoru na stůl dvě sklenice s nápojem, který se koktejlu podobal. „Chci být velmi jasný – sklenek jsme se ani nedotkli,“ sdělil senátor. Podle něj Garcíovu sklenici zřízenec již přinesl o něco méně naplněnou, což mohlo vzbudit dojem, že se muž nápoje napil.

Kilmar Ábrego García žil ve Spojených státech od roku 2011 a oženil se s Američankou, s níž vychovává několik dětí. V roce 2019 mu imigrační soudce sice zamítl žádost o azyl, ale udělil mu ochranu před deportací do Salvadoru, protože by mu hrozilo pronásledování místními gangy. Navzdory tomu Garcíu letos 12. března zatkli imigrační úředníci a několik dnů nato byl deportován do Salvadoru do vězení s nejpřísnějším režimem. Bílý dům v mezičase uznal, že García byl deportován omylem, ale zároveň ho označil za člena gangu Mara Salvatrucha (MS-13), což právníci muže odmítají.

Podíl.
Exit mobile version