Komerční prezentace Aktual.: 29.09.2024 11:52

Mandalika (Indonésie) – Filip Salač díky diskvalifikaci soupeře vybojoval alespoň jeden bod v motocyklové Velké ceně Indonésie. Cílem závodu Moto2 projel český pilot jako šestnáctý s devítisekundovou ztrátou na bodovanou patnáctku, kvůli porušení technických pravidel ale přišel o sedmou příčku Izan Guevara. V Mandalice zvítězil Španěl Arón Canet a po druhém triumfu v sezoně se v celkové klasifikaci posunul z šesté pozice na třetí. V královské třídě MotoGP triumfoval lídr mistrovství světa Jorge Martín ze Španělska. Vítězství v hlavním závodě se dočkal po více než čtyřech měsících.

Salačovi se nepovedla sobotní kvalifikace a po startu z osmé řady a 23. pozice se navíc musel vyhýbat kolizi před sebou. Na trati měl k bodům daleko, ale nakonec díky prohřešku španělského soupeře prodloužil aktuální sérii závodů s bodovým ziskem na pět.

„Byl to těžký závod. Neměl jsem ideální start a ještě jsem musel vyjet mimo trať, protože přede mnou spadl jezdec, takže jsem ztratil pár pozic. Dělal jsem potom, co jsem mohl, ale stále jsem ztrácel v druhém sektoru,“ uvedl Salač na týmovém webu. „Mrzí mě to, protože motorka dnes byla připravená na lepší výsledek. Ale nevěšíme hlavy, jsem si jistý, že (za týden) v Japonsku to bude lepší závod,“ dodal.

Vedení v klasifikaci Moto2 si upevnil druhým místem Japonec Ai Ogura, poté co jeho hlavní rival Sergio García ze Španělska po pádu závod nedokončil. Ogura před nadcházející domácí Grand Prix v Motegi a celkem pěti zbývajícími závody vede pořadí o 42 bodů. Salač s 41 body jednu příčku ztratil a je sedmnáctý.

Martín si spravil chuť po sobotním sprintu, ve kterém coby vítěz kvalifikace dojel po pádu desátý a nebodoval. V hlavním závodě už aktuální vicemistr světa pole position proměnil v plný zisk a připsal si třetí triumf v sezoně. Zvítězil ale poprvé od květnové Velké ceny Francie v Le Mans, od té doby zaznamenal v devíti dílech seriálu šest druhých míst a dva úspěchy přidal alespoň ve sprintech.

Martín napravil sobotní nezdar a vede pořadí o 21 bodů před Francescem Bagnaiou, který k sobotnímu vítězství ve sprintu přidal třetí místo. Italského jezdce porazil ještě jiný Španěl Pedro Acosta, jenž si v nováčkovské sezoně v MotoGP vyrovnal druhým místem maximum. Do cíle dojelo jen 12 z 21 závodníků, mezi odpadlíky byli i rivalové v boji o celkové třetí místo Enea Bastianini, který havaroval, a Marc Márquez, jemuž začal během jízdy hořet stroj.

V Moto3 potvrdil dominanci Kolumbijec David Alonso. V patnáctém závodě sezony si připsal devátý triumf a mistrovství světa vede už s náskokem 97 bodů. Za týden v Japonsku si tak může s velkým předstihem zajistit titul.

Velká cena Indonésie v Mandalice:

Moto3: 1. Alonso (Kol./CFMoto) 32:57,410, 2. A. Fernández (Šp./Honda) -0,085, 3. Muňoz (Šp./KTM) -0,225, 4. Piqueras (Šp./Honda) -0,664, 5. Lunetta (It./Honda) -0,835, 6. Holgado (Šp./Gasgas) -0,862.

Průběžné pořadí (po 15 z 20 závodů): 1. Alonso 296, 2. Holgado 199, 3. Ortolá (Šp./KTM) 191, 4. Veijer (Niz./Husqvarna) 189, 5. Muňoz 133, 6. Piqueras (Šp./Honda) 131.

Moto2: 1. Canet (Šp./Kalex) 34:41,557, 2. Ogura (Jap./Boscoscuro) -6,218, 3. López -7,613, 4. Aldeguer (oba Šp./Boscoscuro) -7,797, 5. D. Binder (JAR/Kalex) -8,097, 6. Roberts (USA/Kalex) -9,823, …15. Salač (ČR/Kalex) -27,442.

Průběžné pořadí (po 15 z 20 závodů): 1. Ogura 208, 2. García (Šp./Boscoscuro) 166, 3. Canet 156, 4. López 156, 5. Roberts 153, 6. Aldeguer 146, …17. Salač 41.

MotoGP: 1. Martín (Šp./Ducati) 41:04,389, 2. Acosta (oba Šp./KTM) -1,404, 3. Bagnaia -5,595, 4. Morbidelli -6,507, 5. Bezzecchi (všichni It./Ducati) -6,772, 6. Viňales (Šp./Aprilia) -11,330.

Průběžné pořadí (po 15 z 20 závodů): 1. Martín 366, 2. Bagnaia 345, 3. Bastianini (It./Ducati) 291, 4. M. Márquez (Šp./Ducati) 288, 5. Acosta 181, 6. B. Binder (JAR/KTM) 173.