Aktual.: 5.10.2024 08:53

Motegi (Japonsko) – Do motocyklové Velké ceny Japonska, kterou zahájil vítězstvím v pátečním tréninku, odstartuje Filip Salač ze šesté řady. V dnešní kvalifikaci třídy Moto2, kterou ovlivnilo počasí, obsadil 18. místo. Pole position pro nedělní závod si zajistil Brit Jake Dixon.

Salač musel v úvodu kvalifikace v Motegi zajet zpět do boxů. Když se dvaadvacetiletý český jezdec na trať vrátil, nebylo už možné kvůli dešti dosáhnout solidního času

V neděli se pokusí bodovat v šesté Velké ceně za sebou a potvrdit, že v Japonsku se mu daří. Loni byl v Motegi pátý a o rok dřív desátý.

Kvalifikaci MotoGP vyhrál poprvé nováček královské třídy Španěl Pedro Acosta v traťovém rekordu, o který připravil slavného krajana Marca Márqueze. Lídr šampionátu Španěl Jorge Martín havaroval a obsadil 11. místo.

Acosta mířil za úspěchem i v následném sprintu, ale čtyři kola před koncem z prvního místa spadl. Krátký závod vyhrál Ital Francesco Bagnaia a na druhém místě průběžného pořadí snížil ztrátu na Martína na 15 bodů. Vedoucí jezdec seriálu vybojoval po startu ze čtvrté řady čtvrtou příčku.

Velká cena Japonska – kvalifikace:

Moto3: 1. Ortolá (Šp./KTM) 1:54,761, 2. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,356, 3. Alonso (Kol./GasGas) -0,409.

Moto2: 1. Dixon (Brit./Kalex) 1:52,693, 2. Van den Goorbergh (Niz./Kalex) -0,006, 3. Canet (Šp./Kalex) -0,307, …18. Salač (ČR/Kalex) -4,069.

MotoGP: 1. Acosta (Šp./KTM) 1:43,018, 2. Bagnaia (It./Ducati) -0,246, 3. Viňales (Šp./Aprilia) -0,423.