Komerční prezentace Aktual.: 27.10.2024 10:31

Buriram (Thajsko) – Motocyklový jezdec Filip Salač získal v předčasně ukončené Velké ceně Thajska po problémech v prvním kole dva body za čtrnáctou pozici. Mistrem světa jeho třídy Moto2 se stal dva závody před koncem sezony Japonec Ai Ogura. V královské MotoGP zvítězil Ital Francesco Bagnaia a udržel naději na obhajobu titulu z minulých dvou sezon.

Salač v Buriramu v sobotu šestým časem zajel nejlepší kvalifikaci v sezoně a po penalizaci soupeře a týmového kolegy Tonyho Arbolina dokonce startoval z pátého místa. Po startu sice jediný český účastník MS výhodnou pozici udržel, ale v páté zatáčce před ním spadli právě Arbolino a Fermín Aldeguer a mladoboleslavský rodák se jim musel vyhýbat vyjetím z trati. Prakticky tak zastavil a propadl se až na 25. pozici.

V dalším průběhu závodu poté Salač potvrzoval, že má v Thajsku rychlost, ale nedostal se výš než na patnáctou pozici. V závěru začal trať v Chang International Circuitu zkrápět déšť a necelá tři kola před koncem byla Grand Prix po pádu dvou jezdců předčasně ukončena. Vzhledem k tomu, že se jeden z nich Jeremy Alcoba nedostal po vyvěšení červených vlajek do depa, posunul se Salač dodatečně na čtrnáctou pozici.

Z vítězství se mohl radovat Španěl Arón Canet, nejvíce ale slavil Ogura. Třiadvacetiletý závodník si druhým místem zajistil titul mistra světa, na který dosáhl jako první Japonec od roku 2009, kdy také druhou nejsilnější třídu, tehdy do 250 ccm, vyhrál Hiroši Aojama. Hned na trati Ogura dostal zlatou helmu a zisk titulu stvrdil rozhodujícím tahem v japonské šachové hře šógi, kterou si s členem svého týmu hned na trati „zahrál“.

V závodu MotoGP na mokré trati si vychutnal devátý letošní triumf Bagnaia a pro zbývající dva závody sezony v Malajsii a Valencii udržel napětí v boji o titul. Svou ztrátu na lídra šampionátu Jorgeho Martína stáhl jezdec továrního týmu Ducati na 17 bodů, ve hře jich bude včetně sprintů 74.

Spokojen byl nicméně i Martín díky druhému místu. Španěl byl po chybě na třetí pozici, ale profitoval z pádu svého krajana Marca Márqueze zhruba v polovině závodu, kdy byl bývalý šampion druhý. I díky tomu Martín ztratil na Bagnaiu jen pět bodů a má stále zisk premiérového titulu MotoGP ve svých rukou.

Závod Moto3 vyhrál již jistý mistr světa David Alonso ze Španělska.

Velká cena Thajska v Buriramu:

Moto3: 1. Alonso (Kol./CF Moto) 20:29,345, 2. Lunetta (It./Honda) -0,353, 3. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,522, 4. Ortolá (Šp./KTM) -0,936, 5. Furusato (Jap./Honda) -1,683, 6. Muňoz (Šp./KTM) -2,492.

Průběžné pořadí (po 18 z 20 závodů): 1. Alonso 371, 2. Holgado (Šp./GasGas) 236, 3. Veijer 225, 4. Ortolá 204, 5. Muňoz 162, 6. Fernández (Šp./Honda) 153.

Moto2: 1. Canet (Šp./Kalex) 32:02,751, 2. Ogura (Jap./Boscoscuro) -3,684, 3. Ramírez (Šp./Kalex) -4,683, 4. Čantra (Thaj./Kalex) -5,799, 5. Moreira (Braz./Kalex) -6,172, 6. Guevara (Šp./Kalex) -6,405, …14. Salač (ČR/Kalex) -1 kolo.

Průběžné pořadí (po 18 z 20 závodů): 1. Ogura 261, 2. Canet 201, 3. García 179, 4. Aldeguer (oba Šp./Boscosuro) 175, 5. González (Šp./Kalex) 170, 6. López (Šp./Boscoscuro) 168, …16. Salač 61.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 43:38,108, 2. Martín (Šp./Ducati) -2,905, 3. Acosta (Šp./KTM) -3,800, 4. Di Giannantonio (It./Ducati) -4,636, 5. Miller (Austr./KTM) -5,532, 6. B. Binder (JAR/KTM) -5,898.

Průběžné pořadí (po 18 z 20 závodů): 1. Martín 453, 2. Bagnaia 436, 3. M. Márquez (Šp./Ducati) 355, 4. Bastianini (It./Ducati) 345, 5. B. Binder 203, 6. Acosta 197.