Aktual.: 24.04.2025 16:10

Praha – S novinářem, politikem a spoluzakladatelem humanitární organizace Člověk v tísni Jaromírem Štětinou se dnes v Praze rozloučili blízcí, politici i novináři. Řečníci v projevech vyzdvihli jeho pracovitost, cílevědomost, poctivost, schopnost vize i instinkt bojovat proti nespravedlnosti. Štětina zemřel po dlouhé nemoci na zástavu srdce minulý týden ve čtvrtek ve věku 82 let.

Výkonný ředitel a spoluzakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek v projevu uvedl, že Štětina ovlivnil celou generaci mladých lidí v lásce k cestování, ale také velkou část mladých novinářů a těch, kteří se rozhodli ve světě v konfliktech pomáhat. Na výpravy se podle Pánka nevydával jen kvůli adrenalinu. „V centru všeho byli lidé. Jaromíra zajímaly lidské osudy, jak lidé žijí, jaké mají potíže, v co věří,“ řekl. Štětina byl podle něj rádcem a přirozenou noblesní autoritou, inspiroval, přitahoval a vedl. „Jakkoli to slovo dobrodruh neměl rád, ale ve skutečnosti byl dobrodruhem,“ podotkl.

Štětina se narodil 6. dubna 1943 v Praze. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a později Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Podle údajů ministerstva vnitra byl od roku 1965 členem Komunistické strany Československa, stranickou legitimaci vrátil po sovětské okupaci. Uspořádal několik výprav na Sibiř a do Asie, kde mimo jiné sjel řeku Indus.

Po roce 1989 byl zpravodajem Lidových novin v Moskvě a v období 1993 až 1994 jejich šéfredaktorem. V roce 1994 založil soukromou novinářskou agenturu Epicentrum a věnoval se především válečnému zpravodajství, například v Náhorním Karabachu, Čečensku nebo Afghánistánu. Za svou práci obdržel v roce 1997 Cenu Ferdinanda Peroutky. V roce 2004 byl za Stranu zelených zvolen do Senátu, v roce 2010 svůj mandát obhájil s podporou TOP 09 a hnutí Starostů a nezávislých. V letech 2014 až 2019 pak byl poslancem Evropského parlamentu.

Bývalý ministr financí a někdejší předseda lidovců a TOP 09 Miroslav Kalousek dnes Štětinu v projevu označil za výjimečného muže, který svůj život nežil zdaleka jen pro sebe. Vyzdvihl jeho neúnavný boj za lidská práva, celoživotní starost o druhé nebo až prorockou prozíravost. „Varoval před narůstajícím rizikem ruské agrese v době, kdy to většina politiků i politologů neviděla nebo vidět nechtěla,“ dodal.

Jaromír Štětina byl nesmírně spravedlivý člověk, řekl novinářům publicista a bývalý šéfredaktor Lidových novin Jefim Fištejn. „Tak, jak si člověk představuje novináře čapkovské generace. Byl jakýmsi pokračováním té prvorepublikové etiky novinářství,“ uvedl. Byl to podle něj také oddaný kamarád a demokrat tělem i duší. „Snažil se skutečnost pochopit v její podstatě a skrytém smyslu a podat ji čtenáři tak, aby ten tomu rozuměl,“ doplnil.

Posledního rozloučení se Štětinou se zúčastnili mimo jiné novináři Jakub Szantó, Michal Kubal nebo Markéta Kutilová. Rozloučit se přišli také další politici, například poslanci Martin Exner (STAN) a Michal Kučera (TOP 09) nebo ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Podíl.