Policisté, hasiči, celníci, dozorci i strážní se v únoru dočkají první navýšené výplaty. Dostanou o 1500 korun více, hasiči a policisté navíc tisícikorunový stabilizační příplatek. Právě po stabilizaci financí volají vedení bezpečnostních sborů kvůli nízkému počtu nových rekrutů. Uspokojení požadavků sborů by stálo přes sto miliard korun ročně.

Vedení policie, hasičského sboru a vězeňské služby usilují o to, aby měli podobně jako armáda stabilní a garantovaný rozpočet. Například pro policejní sbor se od roku 2020 podíl peněz snižuje. Podle policejního prezidenta Martina Vondráška by bylo přijatelné mít garantováno 0,85 procenta HDP – teď by to znamenalo výdaj přes sedmdesát miliard korun.

Sbor by tak i pro zájemce působil stabilněji. Těch má nedostatek a trápí ho podstavy, například jihočeských policistů chybí až tři sta.

„V některých místech už třeba nejsou v noci dvě hlídky, které se běžně stavěly. Už je tam jedna hlídka a přistupujeme k tomu, že si hlídky napříč sousedícími teritorii vypomáhají,“ popsal mluvčí policie Jihočeského kraje Jiří Matzner.

Ve sboru zkušené policisty podle odborů neudrží ani garance navýšení platů o minimálně pět procent v následujících dvou letech. „My máme důstojníků, že bychom s nimi mohli tapetovat, ale nemáme ty řadové policisty,“ postěžoval si místopředseda Odborové organizace bezpečnostních sborů Martin Červenka.

Hasičskému sboru a vězeňské službě dohromady chybí téměř dva tisíce lidí. „V následujících několika letech bychom potřebovali především zastabilizovat situaci v oblasti platů a služebních příjmů a samozřejmě výměnu technologií, především střežících a detekčních,“ uvedl ředitel Vězeňské služby Simon Michalidis.

Více peněz pro armádu

Požadavky policistů, hasičů a vězeňské služby by v součtu přesáhly hranici sta miliard korun ročně. Oproti tomu armáda má garantovaných 168 miliard. Také ona chce nováčkům dát vyšší náborový příspěvek, a to až jeden milion korun. Tvrdí, že by to platilo pro specifické profese, v běžnějších případech to má být 450 tisíc korun. I tak je to třikrát víc než u policistů nebo dozorců.

„Pokud tady armáda (…) bude mít narůstající nároky, tak je potřeba, aby adekvátně tomu stoupaly i výdaje na vnitřní bezpečnost,“ míní ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). O rozdílech v platech a benefitech bude vláda jednat na konci února, kdy jí Rakušan předloží analýzu.

Podíl.