Komerční prezentace Aktual.: 19.11.2024 15:11
Praha – S Marií Benešovou, která zemřela minulé pondělí ve věku 76 let, se dnes do krematoria v pražských Strašnicích přišly rozloučit desítky bývalých i stále činných politiků či státních zástupců. Na pohřeb dvojnásobné ministryně spravedlnosti, někdejší nejvyšší státní zástupkyně, poslankyně, advokátky a místopředsedkyně ČSSD dorazil i exprezident Miloš Zeman a někteří členové jeho vlády či zástupci opozičního hnutí ANO.
Smuteční věnce umístěné v pohřební síni dokládají, jak široký záběr měla Benešová za svou bohatou právnickou kariéru – květiny zaslal předseda vlády, Poslanecká sněmovna, ministerstvo spravedlnosti, Česká advokátní komora, Notářská komora či Vězeňská služba. Pozůstalí zvolili jako vzpomínkový verš na parte: „Lásku měla na rtech, dobrotu v srdci, poctivost ve své duši“. Jeden z příchozích, někdejší mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, na Benešovou před novináři zavzpomínal jako na člověka, který „žil pro spravedlnost a dokázal říct ne i politikům“. Zmínil také její nakažlivý smích.
Mezi dalšími hosty je podle zpravodajky ČTK současný nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, někdejší ministři Zemanovy vlády Miroslav Grégr a Petr Lachnit, bývalý Zemanův poradce Martin Nejedlý, předchůdce Benešové v úřadu ministra spravedlnosti Jan Kněžínek a členové hnutí ANO včetně jeho předsedy Andreje Babiše.
Benešová se narodila 17. dubna 1948 v Praze. Absolventka pražské právnické fakulty pracovala 20 let jako okresní prokurátorka v Kladně, než začátkem 90. let přišla na generální prokuraturu. Do čela Nejvyššího státního zastupitelství ji koncem 90. let přivedl někdejší ministr spravedlnosti a její velký vzor Otakar Motejl.
Z postu šéfky žalobců ji odvolal v roce 2005 tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU), který tvrdil, že Benešová se chovala spíše jako představitelka politické strany než jako nezávislá žalobkyně. Benešová pak Němce o dva roky později označila za součást „justiční mafie“. Sedm lidí, které zmínila, na ni podalo žalobu na ochranu osobnosti. Spor nakonec skončil smírem.
Ministryní spravedlnosti se Benešová stala nejprve v úřednické vládě Jiřího Rusnoka od července 2013 do ledna 2014, podruhé pak ve vládě Andreje Babiše (ANO) od dubna 2019 do prosince 2021, a to jako nestranička za hnutí ANO. Její tehdejší jmenování , které se uskutečnilo bezprostředně po podání návrhu na obžalobu v Babišově trestní kauze Čapího hnízda, spustilo vlnu demonstrací pořádaných spolkem Milion chvilek. Ten vyjádřil obavy, že Babiš dostane pod kontrolu justici. Benešová při odchodu z politiky uvedla, že demonstrace nespravedlivě poškodily její profesní pověst.