![](https://i3.wp.com/fs2-ct24.ceskatelevize.cz/image/MWM2OWRiYjEwZTUxMDJjMZ2u5WeScJSzPAFyHYMKJ0pRu9Zfap_jXGbY6dwwIdJmdBAkM65llc5Db0_1JnPM3fUAIU_LGwSREHrPa2ZfZe76QAvApcUEXo9cJM4XpVHbNlLghjd8YJ98rebCdES5S4Qg4EgAPLcsA_wBSaf3brBD2UmqF0UlzYoYeXxPPju9xDNIPIBEsZ6Y7A1RaGNxQw.jpg?width=1200&w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Po čtyřech letech se rýsuje možnost prvního odškodnění za zdravotní újmu po očkování proti covidu. Rozhodnutí městského soudu v Praze ale zatím není pravomocné. Ministerstvo zdravotnictví České televizi sdělilo, že se pravděpodobně dovolá. Na stát se obrátilo téměř 150 lidí z milionů očkovaných.
Resort zdravotnictví celkem obdržel 146 žádostí o náhradu újmy způsobené očkováním proti covidu-19, patnáct případů zatím neuzavřelo, zbytku nevyhovělo. S osmnácti lidmi se resort soudí. Jednomu z nich dal teď Městský soud v Praze za pravdu. „Řekl, že ten nárok existuje. A mimo jiné řekl, že odškodňovací zákon není možné vykládat restriktivním způsobem,“ přiblížila verdikt zástupkyně poškozeného Natálie Bret.
Před čtyřmi roky ho upoutalo na lůžko autoimunitní onemocnění, změnit musel životní styl i práci. Lékaři náhlé zhoršení jeho stavu přisoudili vakcinaci proti covidu. Jeho případ je ale podle dat ojedinělý.
„V počtu aplikovaných dávek a aplikovaných očkování je výskyt takto závažných reakcí skutečně počítán řádově v promilích, necelém procentu, jsou to jednotky případů,“ podotkl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.
Ministerstvo teď čeká na doručení příslušného rozsudku. Poté bude mít dva měsíce k uplatnění dovolání. „Nemohu úplně předjímat, zda ho využijeme, ale pravděpodobně budeme muset, protože se přece jen jedná o veřejné prostředky,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.