
Aktual.: 11.04.2025 14:59
Berlín – Relativně rychlá dohoda německé konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) na vytvoření koaliční vlády je dobrou zprávou pro Českou republiku i pro Evropu. V rozhovoru s ČTK to po jednáních v Berlíně řekl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Očekává, že spolupráce s novou vládou pod vedením Friedricha Merze bude pro Česko v řadě oblastí jednodušší než s tou končící. Stimulační balíček příštího kabinetu je pak podle Pojara velkou šancí pro české podniky, mimo jiné ve zbrojním, automobilovém či stavebním průmyslu.
Konzervativci budoucího kancléře Merze vyhráli v Německu únorové předčasné parlamentní volby a krátce po nich k vládní spolupráci přizvali sociální demokracii, která byla nejsilnější stranou v končící vládě Olafa Scholze. Ve středu strany představily koaliční smlouvu, kterou nyní schvalují stranická grémia. Vznik vlády se očekává na začátku května.
Podle Pojara je relativně rychlá dohoda na vzniku vlády dobrou zprávou pro Německo, Česko i celou Evropu. „Potřebujeme Německo s plnohodnotným mandátem, aby začalo pracovat na ekonomických reformách v Evropě a stejně tak aby se naplno účastnilo vyzbrojování a budování našich vojenských obranných kapacit,“ řekl Pojar.
Spolupráce s novou vládu by podle vládního poradce mohla být pro Česko do jisté míry jednodušší, a to proto, že na ni budou mít vliv i Bavorsko a Sasko. V čele těchto spolkových zemí u českých hranic totiž stojí politici CDU a CSU Michael Kretschmer a Markus Söder. „Bavorsko a Sasko mají samozřejmě větší zájem na spolupráci s námi než třeba Hamburk, který je na druhé straně Německa,“ řekl Pojar. Česko se sice podle něj baví s Berlínem napřímo, někdy mu ale Mnichov a Drážďany takzvaně otevírají dveře.
Větší potenciál užší česko-německé spolupráce vidí Pojar do budoucna i na evropské úrovni. Scholzova vláda, kterou od prosince 2021 do listopadu loňského roku tvořili sociální demokraté, zelení a svobodní demokraté (FDP), totiž podle něj často nepřinášela do Bruselu jasnou pozici.
„Očekáváme, že ta politika bude jednodušší a jasnější a v mnoha ohledech snad i bližší tomu, co říkáme my,“ řekl Pojar. Blíže k českým postojům by mohl mít Merzův kabinet podle něj v pohledu na migraci, hospodářskou politiku a třeba i reformu Zelené dohody pro Evropu, takzvaného Green Dealu.
Právě v otázce migrace, která byla hlavním tématem německé předvolební kampaně, se podle poradce české vlády postoj Německa výrazně přibližuje dlouhodobé české pozici. Zpřísnění v migrační politice, které se od Merzovy vlády očekává, může podle Pojara způsobit Česku určité problémy, pokud se na něj nepřipraví. „Už teď se projednávají zákony v Poslanecké sněmovně, které se projednávají právě proto, abychom mohli dobře reagovat na německé přitvrzení,“ dodal.
Strany pravděpodobné budoucí vlády už v březnu prosadily rozsáhlý dluhový balík, který má zajistit stovky miliard eur na obranu, boj proti klimatickým změnám a investice do infrastruktury. Podle Pojara budou mít německé investice do obrany pozitivní vliv i na české podniky, a to nejen ty zbrojní, ale například i firmy z automobilového průmyslu. Cílem Česka je přitom vytěžit co nejvíce i z investičního balíčku. „České firmy by měly mít možnost se účastnit výstavby nebo rekonstrukce německé infrastruktury,“ řekl v rozhovoru.
Koaliční smlouva, kterou ve středu představili předsedové CDU, CSU a SPD, obsahuje dvě zmínky o Česku. Strany se hlásí k podpoře Česko-německého fondu budoucnosti a také k rozvoji dopravního spojení Německa s Českem. Podle Pojara by peníze z infrastrukturního balíku mohly putovat mimo jiné do vysokorychlostní tratě mezi Prahou a Drážďany.
„Pevně také doufáme, že se na německou mapu úvah nebo plánů pro spojení se sousedy vrátí i trať z Prahy do Mnichova,“ řekl. Rychlé spojení mezi českou a bavorskou metropolí je podle něj důležité pro občany, ekonomiku, ale i pro bezpečnost Česka a Severoatlantické aliance.
Rozdílné pozice mají Česko a Německo podle Pojara nadále i v oblasti energetiky. Ani příští německá vláda totiž neplánuje podle koaliční smlouvy návrat k výrobě energie z jádra. „Předpokládáme ale, že nám nebude klást jakékoli překážky v rozvoji jaderné energetiky,“ řekl.