
Komerční prezentace Aktual.: 7.07.2025 11:56
Bulhary (Břeclavsko) – Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji. V tiskové zprávě to dnes uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
Ryby uhynuly minulý týden v noci na pondělí, koncentrace kyslíku ve vodě rychle klesala už od nedělního rána. Povodí Moravy se pokoušelo okysličení vody zlepšit zvýšením odtoku z nádrže Nové Mlýny, ale úhynu ryb to nezabránilo.
„V noci se sinice v teplé vodě rychle rozkládají a ty živé zase k dýchání spotřebovávají kyslík, který ve vodě zůstal. Situace budou bohužel stále častější, a nejen na řece Dyji. V podmínkách klimatické změny jsou možná řešení, nejsou ale snadná a hlavně nejsou řešitelná v krátké době. Na otázku, zda by šlo ryby zachránit, musím za sebe odpovědět, že nikoliv. Způsob odtoku z vodního díla Nové Mlýny, tedy zda vypouštět vodu pod segmenty nebo malou vodní elektrárnou, je v takových podmínkách marginální problém,“ uvedl Kopp.
Zástupci Povodí Moravy, Moravského rybářského svazu a města Břeclav na společné schůzce 3. července projednávali možnosti vedoucí k minimalizaci rizika opakování úhynů ryb. Možností vedoucích k okamžitému zlepšení situace podle generálního ředitele Povodí Moravy Davida Fíny mnoho není.
„Na společném jednání jsme se shodli na celkem třech opatřeních. Prvním je rozšíření nepřetržitého sledování vývoje množství kyslíku, a to jak v samotné nádrži, tak také v řece pod nádrží. Spolehlivé údaje z těchto měření jsou zásadní pro druhý krok, kterým je aktualizace metodických postupů Povodí Moravy i Moravského rybářského svazu. Tyto postupy máme zpracovány od situace z roku 2022, nicméně je vhodné je nechat posoudit odborníky a lépe je vzájemně provázat a koordinovat. Shodli jsme se také na realizaci pilotního projektu provzdušňování ve vybraných částech zdrže jezu Bulhary a řeky Dyje pod nádrží pomocí aerátorů,“ uvedl Fína.
Tato opatření podle vodohospodářů mohou snížit riziko opakování úhynů ryb, ale nikoli jim zabránit. „Bojujeme s protivníkem (sinice), který tady je už cca 2,5 miliardy let. Je to bakterie perfektně adaptovaná na život nejen ve vodním prostředí a my ji krmíme fosforem a dusíkem, jak jen to jde. Pokud s tím nepřestaneme, nečekejme zlepšení podmínek pro život ryb. Úhyny se budou opakovat,“ doplnil Kopp.