![](https://i3.wp.com/cdn.xsd.cz/original/2ae39125820736198c17db7590042a09.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
„Jednoduše řečeno zkoušíme, jak by se daly vést malé vojenské operace bez přítomnosti lidí,“ zní z ukrajinské armády. Podle vojáků pak jednotka robotických vozítek o velikosti čety, která působila jako předvoj regulérní pěchoty, před pár dny zaútočila na Rusy v Charkovské oblasti. Na samotný pohyb dohlíželi operátoři s drony.
Ruští muži proti ukrajinským robotům. Začíná válka budoucnosti, píší média. | Video: Národní garda Ukrajiny
Nikde nikdo, avšak po cestě se postupně sune malé robotické vozítko osazené kulometem. Na první pohled možná působí komicky a neškodně, ale na misi vyráží s jasně daným cílem – zneškodnit ruského protivníka. Nepohybuje se samo, přidávají se k němu další a další.
Vozítka se blíží k pozicím ruské armády na otevřeném bitevním poli v Charkovské oblasti a střídají se v palbě. Vyhýbají se přitom výbuchům, které by jinak snadno zranily živého vojáka. Pomocí joysticku a záběrů, které vidí díky dronům ve vzduchu, ovládají vozítka ukrajinští vojáci. Konkrétně jde o ukrajinskou 13. brigádu operativního určení se specialisty na pozemní robotiku.
Právě oni jsou těmi, kdo „tahá za nitky“ v bitvě člověka s roboty, jak popisuje britský list The Times. „Pozemní systémy používáme v případech, kdy existuje velmi vysoké riziko ohrožení života a zdraví vojáka. Je lepší ho nahradit robotem a ponechat vojáka u úkolů, kde je jeho využití více efektivní,“ říká Maxim Holubok, šéf štábu ukrajinské 13. brigády operativního určení.
Podle Ukrajinců jde o prvky budoucího vedení války, které se už teď snaží přenést do současnosti. Doufají, že tím nejen zachrání životy svých vojáků, ale také díky inovacím získají výhodu nad Rusy a vyřeší své přetrvávající problémy s (ne)dostatkem lidí. Oleksandr Kamyšin, bývalý ministr strategického průmyslu a nyní blízký poradce prezidenta Volodymyra Zelenského dokonce věří, že Ukrajina do konce roku dokáže postavit celou takzvaně robotickou armádu.
Samotní „robotičtí vojáci“ používají zaměřování na cíle pomocí umělé inteligence. Rozhodnutí, zda stisknout spoušť, je však ponecháno na lidech. Podle listu The Times Ukrajinci k plně efektivnímu nasazení musí ještě vyřešit několik problémů.
Tím nejpalčivějším je, jak zajistit stoprocentní fungování „očí“ v podobě dronů. Může se totiž stát, že je naruší či zničí Rusové a následně na robotické vozítko není vidět. Tím pádem se stává neovladatelné. Ukrajinci mají inovovat také jízdní vlastnosti. Pracuje se na pásech místo kol po vzoru tanků.
Mohlo by vás zajímat: Ukrajinský prezident Zelenskyj představil novou ukrajinskou zbraň Peklo (9. 12. 2024)
Ukrajinský prezident Zelenskyj představil novou ukrajinskou zbraň Peklo | Video: Reuters