Ruská vnější rozvědka nedávno zveřejnila text, ve kterém kritizuje Evropany za údajnou náchylnost k totalitarismu a „eurofašismu“. Podle rusisty Karla Svobody jde o starý sovětský trik, kdy kohokoliv, kdo s Ruskem nesouhlasí, označí za fašistu a chtějí tím podkopat demokracii.

Francouzský poslanec Evropského parlamentu Raphaël Glucksmann nedávno v rámci své kritiky administrativy Donalda Trumpa vyzval USA, aby vrátily Francii sochu Svobody. Ta na konci 19. století vznikla jako „dar francouzského lidu“ Spojeným státům. Trumpova mluvčí Karoline Leavittová se mu v reakci na to tehdy vysmála a řekla, že si má vážit toho, že mluví francouzsky, a ne německy. Této kritiky si všimli i Rusové – a postavili na ní svůj bizarní text na stránkách vnější rozvědky SVR.

Mluví v něm o tom, že Američané a Rusové musí spojit své síly v boji s „eurofašismem“ tak, jako před 80 lety ve druhé světové válce (kterou ruská strana označuje za Velkou vlasteneckou válku, přestože v ní nejdříve stála na straně nacistů, a až poté se přidala ke Spojencům). Glucksmann je podle textu představitelem „globalistických sil a přesvědčený stoupenec kyjevského režimu“ a vůči USA je podle rozvědčíků – stejně jako podle Trumpovy mluvčí – nevděčný. 

Rusové, kteří ve své historii zažili demokracii jenom výjimečně, v bizarní obžalobě pokračují: Evropa je „historicky náchylná“ k totalitarismu, k páchání nejtěžších zločinů proti lidskosti jsou ovšem náchylní i Britové. „Totalitní režim hitlerovského Německa si od Britů vypůjčil myšlenku koncentračních táborů a praxi genocidy,“ nařkli ostrovany.

„Je to snaha o rozmělnění debaty, totální devastace pojmů, podkopávání fungování normálních demokracií,“ komentuje ruský text rusista z Karlovy Univerzity Karel Svoboda. Nejde podle něj ale o nic výjimečného, podobnými články Rusové osočují Evropany neustále a snaží se tím oslovit tu část populace, která podporuje totalitní režimy. 

„Základní fígl je ten, že když obviníte z fašismu někoho jiného, tak z něj nemůžete být obviněni sami,“ komentuje Svoboda. Ten se profesně věnuje ruské zahraniční politice. Paradoxní podle něj je, že údajný fašismus popisuje právě Rusko. „Je to autoritativní režim, kde má vůdce prakticky neomezenou moc, jakákoliv kritika se trestá vězením, nebo dokonce smrtí. Ale právě s tím pracuje ruská propaganda, která o ostatních mluví jako o eurofašistech a ani se to neobtěžuje nějak definovat,“ říká. 

V textu rozvědčíci také zmiňují to, že podle nich nesoulad ve vztazích mezi Spojenými státy a evropskými státy povede ke sblížení Washingtonu a Moskvy. „Hrají na notu Donalda Trumpa v tom, že právě on je ten velký mírotvůrce,“ domnívá se Svoboda. „Chtějí mu mazat med kolem úst a tvrdit, že válka je vlastně mír a že oni jsou ta mírová strana.“

Rusko-americké vztahy se od inaugurace Donalda Trumpa opravdu začaly opět lehce zlepšovat. Například v pátek se už poněkolikáté setkali ruský prezident Vladimir Putin a Trumpův vyjednávač Steve Witkoff v jednání o ukončení války na Ukrajině.

Podíl.
Exit mobile version