Aktualizace: 25.03.2024 15:36

Varšava – Ruský velvyslanec dnes Sergej Andrejev ignoroval předvolání na polské ministerstvo zahraničí, které požaduje vysvětlení nedělního incidentu, kdy ruská střela vletěla do Polska. Uvedla to média s odvoláním na mluvčího polské diplomacie. Varšava nyní podle něj zvažuje, zda velvyslanec plní pokyny z Moskvy a zda je schopen správně reprezentovat zájmy Ruska v Polsku.

„Ruský velvyslanec Sergej Andrejev dnes nedorazil do sídla ministerstva zahraničí, aby objasnil incident s ruskou střelou s plochou dráhou letu, která 24. března narušila polský vzdušný prostor,“ uvedl mluvčí Pawel Wroński. „Vídeňská úmluva jasně určuje povinnosti velvyslance v hostitelské zemi. Zamýšlíme se, zda velvyslanec plní pokyny ministerstva zahraničí v Moskvě a zda je s to správně reprezentovat zájmy Ruské federace ve Varšavě,“ zdůraznil podle televize TVN 24. Dodal, že polská protestní nóta bude předána ruské straně jinou cestou.

Rusko při nedělním útoku na západní Ukrajinu podle polských ozbrojených sil narušilo svou střelou s plochou dráhou letu polský vzdušný prostor. Střela, která letěla rychlostí zhruba 800 kilometrů za hodinu ve výšce 400 metrů, pronikla nad polské území do hloubky 1000 až 2000 metrů, než po 39 vteřinách polský vzdušný prostor opustila. Informace o narušení hranic NATO byly předány polským spojencům v Severoatlantické alianci. „Polská protivzdušná obrana byla uvedena do pohotovosti a ruskou střelu by zničila, kdyby mířila na jakýkoliv cíl v Polsku,“ řekl ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Bývalý šéf finské vojenské rozvědky, generál Pekka Toveri podle serveru Onet v tisku upozornil, že Rusko mohlo střelu vyslat nad Polsko úmyslně, aby se vyhnulo ukrajinské protivzdušné obraně, a k tomu zkusilo využít vzdušný prostor členského státu NATO. To pokládá za nepřípustné a Polsko by mělo reagovat za podpory aliance.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.