Nejméně dva lidé zahynuli při ruském vzdušném útoku na druhé největší ukrajinské město Charkov, uvedl na platformě Telegram charkovský starosta Ihor Terechov. Invazní síly zasáhly hypermarket se stavebními potřebami. Šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov informoval také o 25 zraněných. Podle Syněhubova Rusové zaútočili pomocí dvou naváděných leteckých pum KAB a na místě vypukl požár. Prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že uvnitř objektu mohlo být přes dvě stě lidí.

K útoku došlo po čtvrté odpoledne místního času. Letecká puma zřejmě explodovala až uvnitř budovy poté, co prorazila střechu. Zpravodajka ČT Darja Stomatová z místa řekla, že dva mrtví byli nalezeni na parkovišti před hobbymarketem, takže uvnitř může být mnohem více zabitých. Dodala, že se například pohřešuje jedenáct pracovníků hobbymarketu.

Stomatová k leteckému útoku na hobbymarket v Charkově (zdroj: ČT24)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na platformě X napsal, že v budově mohlo být přes dvě stě lidí. „Pokud by Ukrajina měla dostatečný počet systémů protivzdušné obrany a moderní bojová letadla, ruské údery, jako byl tento, by byly nemožné,“ dodal. Zdůraznil také, že Rusové zaútočili na civilní cíl odpoledne o víkendu. Na místě zasahují hasiči a záchranáři.

Častý cíl útoků

Charkov je terčem ruských vzdušných útoků od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu, v prvních měsících se ho Rusové i pokoušeli neúspěšně dobýt. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzivy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali.

V posledních měsících Kreml zintenzivnil vzdušné útoky na Charkovskou oblast i na regionální metropoli a nedávno obnovil pozemní ofenzivu na severu regionu, který hraničí s Ruskem. Rusové pozemní útok zahájili ze svého území ve směru na ukrajinská města Vovčansk a Lypci a obsadili několik pohraničních vesnic.

Zprávy o zabitých nebo zraněných civilistech kvůli ruským úderům přicházejí z Charkovské oblasti a Charkova v poslední době často. Ve čtvrtek ukrajinští činitelé informovali o sedmi mrtvých a řadě zraněných při ruském útoku na město. Úder podle nich zasáhl tiskárnu, podle prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové zničili 50 tisíc knih.

Rusko na Ukrajinu vysílá kromě bezpilotních letounů také různé typy střel a před časem začalo podle Ukrajinců používat také klouzavé letecké pumy. Tyto bomby shazují bojová letadla z území kontrolovaného nebo okupovaného Ruskem, přičemž pumy ke svým cílům „kloužou“ vysokou rychlostí.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.