Aktualizace: 25.05.2024 21:09

Charkov (Ukrajina) – Nejméně čtyři lidé zahynuli a čtyři desítky utrpěly zranění při ruském vzdušném útoku na hypermarket se stavebními potřebami v ukrajinském Charkově. Na platformě Telegram to dnes uvedli starosta města Ihor Terechov a šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Oba činitelé zároveň vpodvečer informovali o dalším ruském úderu, který zasáhl centrum druhého největšího ukrajinského města a vyžádal si dvě desítky zraněných včetně třináctiletého chlapce.

Ruská armáda při prvním vzdušném úderu zaútočila na Charkov podle oblastní prokuratury pomocí řízených leteckých bomb UMPB D-30 z ruské Belgorodské oblasti. Syněhubov dříve informoval o ruském útoku dvěma naváděnými leteckými pumami KAB.

Na místě úderu vypukl požár a prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že v hypermarketu mohlo být tou dobou přes 200 lidí. Původní informace hovořily o dvou zabitých, kteří byli podle Syněhubova pracovníci hypermarketu, a 25 zraněných.

„V okolí není jediný vojenský objekt,“ podotkl Syněhubov. Také prezident uvedl, že ruský útok zasáhl zjevně civilní cíl. „Jedno z největších (obchodních) center – uvnitř bylo mnoho pracovníků a návštěvníků,“ napsal Zelenskyj. „Kdyby Ukrajina měla dostatečné prostředky protivzdušné obrany a moderních bojových letadel, byly by takové ruské údery prostě nemožné,“ podotkl prezident a znovu vyzval zahraniční představitele, aby pomohli Ukrajině posílit její protivzdušnou obranu.

Později charkovské úřady informovaly o novém ruském úderu, který zasáhl centrum Charkova. Tentokrát podle předběžných informací Rusové útočili raketou typu S-300 z Belgorodské oblasti, napsala oblastní prokuratura, podle níž tento úder poškodil administrativní budovy, supermarket, obchody, obytné domy a zranil 18 lidí.

Charkov je terčem ruských vzdušných útoků od začátku ruské invaze na Ukrajinu, v prvních měsících se ho Rusové i pokoušeli neúspěšně dobýt. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzivy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali.

V posledních měsících Rusko zintenzivnilo vzdušné útoky na Charkovskou oblast i na regionální metropoli a nedávno obnovilo pozemní ofenzivu na severu regionu, který hraničí s Ruskem. Rusové pozemní útok zahájili ze svého území ve směru na ukrajinská města Vovčansk a Lypci a obsadili několik pohraničních vesnic.

Zprávy o zabitých nebo zraněných civilistech kvůli ruským úderům přicházejí z Charkovské oblasti a Charkova v poslední době často. Ve čtvrtek ukrajinští činitelé informovali o sedmi mrtvých a řadě zraněných při ruském útoku na město. Úder podle nich zasáhl tiskárnu knih, podle prezidenta Zelenského shořelo 50.000 knih.

Při ukrajinském ostřelování zemřeli dva lidé, uvedl belgorodský gubernátor

Při ukrajinském ostřelování obce Okťabrskij zahynuli dva lidé, uvedl dnes gubernátor ruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov na platformě Telegram. Dalších deset lidí podle něj utrpělo zranění, mezi nimi i osmiletý chlapec.

„Ukrajinské ozbrojené síly ostřelovaly vesnici Okťabrskij ze salvových raketometů. K velkému zármutku zemřeli dva lidé – muž a žena utrpěli mnohočetná smrtelná poranění střepinami,“ napsal gubernátor.

Belgorodská oblast sousedí s Ukrajinou, která se přes dva roky brání ruské vojenské agresi. Ruské příhraniční regiony v souvislosti s ruskou invazí do sousední země čelí ostřelování a útokům dronů, které ruské úřady připisují Ukrajině.

Ta informuje o ruských vzdušných útocích nebo dělostřeleckému ostřelování svého území prakticky denně. Dnes například ukrajinští činitelé informovali o ruském vzdušném úderu na hypermarket se stavebními potřebami v Charkově, při kterém podle nich zahynuli nejméně dva lidé, desítky utrpěly zranění.

Ruská Belgorodská a ukrajinská Charkovská oblast spolu sousedí, přičemž ruská armáda se v prvních měsících invaze neúspěšně pokoušela dobýt i Charkov. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzivy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali.

Nedávno ruské síly obnovily pozemní ofenzívu přes hranici mezi těmito dvěma regiony a obsadily několik ukrajinských pohraničních vesnic. Ruský prezident Vladimir Putin před několika dny prohlásil, že cílem je v této lokalitě vytvořit nárazníkovou zónu kvůli ukrajinským útokům na Belgorodskou oblast.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.