Aktualizace: 26.03.2024 11:36

Moskva – Moskevský soud dnes uvalil vazbu na již osmého muže středoasijského původu, obviněného v rámci vyšetřování teroristického útoku v koncertní síni v Krasnogorsku na předměstí Moskvy, při kterém na konci minulého týdne zahynulo nejméně 139 lidí a dalších 182 utrpělo zranění. Ališer Kasimov pronajal byt jednomu ze čtyř předpokládaných útočníků, oznámila dnes ruská a zahraniční média. Ruská tajná služba FSB už v sobotu uvedla, že kvůli útoku zadržela 11 lidí, včetně čtyř předpokládaných útočníků.

Kasimov se narodil v Kyrgyzstánu, má však ruské občanství. U soudu prohlásil, že nevěděl, že pronajímá byt teroristům, plány útočníků neznal a byt pronajal přes inzertní server Avito. Další jednání soudu se pak na žádost vyšetřovatele odehrálo za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením médií a veřejnosti.

Kasimov je podle agentury RIA Novosti k pobytu přihlášen v jedné ze čtvrtí Krasnogorska a má pronajatou kavárnu v byznys centru Crocus City Hall, kde se nachází i koncertní síň, v níž se útok odehrál.

Dříve soud uvalil vazbu na čtyři Tádžiky podezřelé z útoku. V pondělí pak do vazby poslal další tři muže, dva bratry a jejich otce, z nichž jeden prodal předpokládaným útočníkům vůz, kterým na místo přijeli a pak v něm prchali. Podle médií se i tito muži narodili v Tádžikistánu, jeden z nich má však ruské občanství.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí připustil, že teroristický útok v Krasnogorsku spáchali radikální islamisté. Putin ale znovu vyslovil podezření, že si tento zločin mohlo objednat ukrajinské vedení.

Putinův mluvčí dnes odmítl říci, zda Kreml opravdu věří v přímé spojení mezi ukrajinským vedením a teroristy z řad islamistů. „Nemám co dodat k tomu, co už bylo řečeno,“ řekl Dmitrij Peskov podle agentury Reuters a poznamenal, že vyjádření ruských představitelů se opírala o předběžné poznatky.

Peskov podle agentury TASS uvedl, že dokud vyšetřování neskončí, úřady nemohou komentovat možná spojení teroristů. „To si mohou dovolit komentátoři a analytici, ale dokud pokračuje vyšetřování, tak oficiální představitelé si nemohou dovolit nějaké prohlášení v tomto směru,“ řekl.

Ukrajina opakovaně odmítla jakýkoli podíl na pátečním útoku v Krasnogorsku, ke kterému se – rovněž opakovaně – přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Ruské úřady už o víkendu ohlásily zadržení 11 osob, včetně čtyř předpokládaných pachatelů útoku, které vzal soud mezitím do vazby. Podezřelí pocházejí z Tádžikistánu, kde podle médií verbuje své přívržence afghánská odnož IS.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.