Aktual.: 29.11.2024 13:54
Moskva – Ruský vojenský soud dnes uložil tři roky vězení moskevskému komunálnímu politikovi Alexeji Gorinovovi za schvalování terorismu. Informuje o tom server Mediazona. Tento kritik války na Ukrajině si ovšem už odpykává sedmiletý trest uložený dříve. Nynější trest se tak podle Mediazony započítá do předchozího, ale jeho zbývajících pět let odsouzený stráví v trestanecké kolonii s přísným režimem.
Dnes měl Gorinov na svetru připevněný symbol míru a v ruce držel papír s protiválečnými hesly.
Podle ruských vyšetřovatelů Gorinov při pobytu ve vězeňské nemocnici hovořil se spoluvězněm o ukrajinském útoku na Krymský most spojující okupovaný ukrajinský Krym s ruskou pevninou a prohlásil: „No tak ho vyhodili do povětří – a co? Válka pokračuje.“ O ukrajinském pluku Azov, který Rusko považuje za teroristickou organizaci, poznamenal: „Co je to za zlo? Jsou to ozbrojené síly.“
Mediazona píše, že Gorinova udali spoluvězni, kteří podle něho spolupracují s vězeňskou službou. Jeho obhájci poznamenali, že Gorinov nebyl iniciátorem těchto rozhovorů, které další vězni tajně nahrávali. Podle advokátů se jejich klient stal obětí provokace.
Během nynějšího procesu 63letý Gorinov obvinění ze schvalování terorismu odmítl a tento týden znovu odsoudil ruský útok na Ukrajinu a vyzval k ukončení války. Prokuratura pro něj žádala trest odnětí svobody v délce tři a půl roku.
„Mojí vinou je to, že coby občan své země jsem dopustil, že se tato válka stala a nedokázal jsem ji zastavit,“ prohlásil dnes Gorinov u soudu v závěrečné řeči. „Chtěl bych, aby moji vinu a odpovědnost sdíleli organizátoři, účastníci a podporovatelé války i ti, kdo pronásledují lidi, kteří se zasazují o mír. Budu nadále žít s nadějí, že se to jednoho dne stane. Mezitím žádám ty, kdo žijí na Ukrajině a mé spoluobčany, kteří kvůli válce trpí, aby mi odpustili,“ řekl.
Komunální politik Gorinov byl v létě 2022 v Rusku prvním člověkem, kterého soud poslal do vězení za „šíření falešných informací o ruské armádě“. Tento moskevský zastupitel v jedné ze čtvrtí ruské metropole na jaře 2022 odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a označil ji za válku, zatímco Moskva o ní oficiálně hovoří jako o speciální vojenské operaci. Mluvil také o smrti ukrajinských dětí a žádal, aby zastupitelé drželi minutu ticha za „oběti vojenské agrese na Ukrajině“.
Tento muž, který má odstraněnou jednu plíci a opakovaně trpí nemocemi dýchacích cest, je podle agentury Reuters jedním z nejznámějších disidentů, kteří jsou stále v Rusku. V srpnu během rozsáhlé výměny vězňů mezi Moskvou a Západem se z ruských věznic dostali například Vladimir Kara-Murza nebo Ilja Jašin, další prominentní oponenti současného kremelského režimu.
Podle lidskoprávního projektu OVD-Info od začátku invaze na Ukrajinu, tedy od února 2022, ruské úřady stíhaly 1102 lidí za vyjádření odporu proti válce, 342 osoby za to soudy poslaly do vězení, do trestanecké kolonie nebo na povinnou léčbu.