Aktualizace: 25.03.2024 18:24

Moskva – Moskevský soud dnes na žádost vyšetřovatelů uvalil vazbu na další tři Tádžiky zapojené údajně do teroristického útoku v koncertní síni v Krasnogorsku na předměstí Moskvy, při kterém na konci minulého týdne zahynulo nejméně 137 lidí a dalších více než 180 utrpělo zranění. Oznámila to ruská média.

Soud podle serveru BBC News poslal do vazby bratry Aminčona a Dilovara Islomovovi a rovněž jejich otce Isroila. Dilovar byl posledním majitelem vozidla, kterým na místo přijeli a po útoku prchali čtyři předpokládaní pachatelé útoku. Aminčon Islomov před soudem odmítl jakoukoliv vinu a zdůraznil, že spolu s bratrem se sami dostavili na policii, jakmile se dozvěděli, co se stalo. Bratři byli podle serveru Meduza obviněni ze spáchání teroristického činu a jejich otec je vyšetřován jako podezřelý. Všichni tři žili ve městě Tver vzdáleném asi 170 kilometrů od Moskvy.

Úřady o víkendu informovaly, že v souvislosti s pátečním masakrem zadržely 11 lidí, včetně čtyř mužů, kteří se podle vyšetřovatelů bezprostředně účastnili útoku. Tito muži, Dalerdžon Mirzojev, Muchammadsobir Fajzov, Šamsidin Fariduni a Sajdakrami Račabalizoda, byli v neděli předvedeni k soudu, který na ně uvalil vazbu. Hrozí jim doživotí. Média tvrdí, že policisté přivedli muže k soudu ve stavu svědčícím o tom, že byli mučeni.

Vyšetřovatelé tvrdí, že jeden z předpokládaných pachatelů, Šamsidin Fariduni, zapojil do příprav útoku i bratry Islomovovi. Mladší z nich, Dilovar, se sice také narodil v Tádžikistánu, má ale podle agentury Interfax ruské občanství. Oba bratři v Rusku pracují jako taxikáři, jejich otec je bez zaměstnání.

Prezident Tádžikistánu Imomali Rachmon dnes vyzval spoluobčany, aby uchránili děti a dospívající před vlivem extremistické ideologie a teroristů. „Ostudná hrozná událost, která se stala u Moskvy, ještě jednou varuje každého z nás, zvláště rodiče, a žádá, abychom věnovali větší pozornost výchově dětí. Ještě jednou zdůrazňuji, že musíme chránit dospívající a mládež před vlivem takových destruktivních a hrozných skupin a hnutí a nedopustit, aby naše děti zhanobily dobrou pověst tádžického národa,“ prohlásil šéf státu podle komuniké prezidentské kanceláře. Rachmon v neděli o teroristickém útoku hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Ruští představitelé v čele s Putinem naznačují souvislost teroristické akce s Ukrajinou, která ale jakýkoli podíl na útoku v Krasnogorsku. K akci se opakovaně přihlásila teroristická organizace Islámský stát, která zveřejnila i záběry pořízené útočníky během vraždění lidí.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.