Aktualizace: 26.01.2024 08:56

Moskva – Soud v Moskvě dnes znovu prodloužil vazbu novináři amerického listu The Wall Street Journal (WSJ) Evanu Gershkovichovi. Informují o tom tiskové agentury. Za mřížemi tak zůstane nejméně do 30. března. Gershkoviche zatkla loni koncem března ruská tajná služba FSB kvůli podezření ze špionáže. Obhájci novináře i americký list vinu odmítají.

„Vazba se prodlužuje o dva měsíce do 30. března 2024,“ cituje agentura AFP z prohlášení soudu. Gershkovichovi v Rusku hrozí až 20 let vězení.

Dnešního soudního jednání se zúčastnil americký generální konzul v Moskvě Stuart Wilson. Konalo se za zavřenými dveřmi, protože podle ruských úřadů jsou podrobnosti Gershkovichova případu utajované, píše agentura AP. Novinář si rozhodnutí soudu vyslechl v kleci pro obžalované, na sobě měl mikinu s kapucí a modré džíny. Pak ho odvedli do vězeňské dodávky.

Reportéra zatkla FSB v Jekatěrinburgu na Urale a tvrdí, že ho chytila při pokusu získat tajné informace, které podle ní shromaždoval o vojensko-průmyslovém odvětví v Rusku. Úřady proti němu nepředložily žádné důkazy, upozornila dříve zahraniční média. Americká vláda opakovaně žádá o jeho propuštění.

Gershkovich je prvním americkým reportérem zadrženým v Rusku kvůli údajnému podezření ze špionáže od roku 1986, kdy tehdejší sovětská tajná služba KGB zatkla amerického žurnalistu Nicholase Daniloffa. Toho Sověti zanedlouho propustili v rámci výměny za člena mise SSSR při OSN, kterého zatkla americká FBI rovněž v souvislosti se špionáží.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.