ČTK

Aktualizováno před 16 minutami

Uvězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj zemřel. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vězeňskou službu, podle které se příčina smrti zjišťuje. Navalnyj byl hlavním kritikem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Zemřel ve 47 letech.

Alexej Navalnyj
2:56

Alexej Navalnyj | Video: Rossija 1/Reuters/Associated Press

Navalnému se udělalo špatně po procházce a ztratil vědomí. Lékaři podnikli vše, aby jej oživili, ale bezvýsledně, konstatovali pak jeho smrt, citoval list Kommersant na svém webu z vyjádření vězeňské služby.

Server Meduza napsal, že podle zdroje prokremelské televize RT byla příčinou smrti krevní sraženina. Připomněl, že před dvěma dny Navalného mluvčí Kira Jarmyšová oznámila, že opozičníka opět poslali za trest na samotku, už po sedmadvacáté.

Navalnyj byl pokládán za hlavního odpůrce Putinova režimu, kterého obviňoval, že dal svého času rozkaz jej otrávit. Opozičník byl uvězněn hned po návratu do vlasti z Německa, kde ho z otravy vyléčili.

Za mřížemi byl od roku 2021, poměrně aktivně ale komunikoval prostřednictvím svých spolupracovníků přes sociální sítě. Za různé delikty dostal postupně tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. 

Navalnyj vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v pátek podle agentury TASS uvedl, že prezidenta o úmrtí informovali a Kreml podle něj nemá žádné informace o příčině smrti.

Vězeňská stráž Navalného před Vánoci přepravila do trestanecké kolonie Polární vlk za polárním kruhem, kde jej hned po odchodu z karantény zavřeli na samotku. „Chladněji než 32 stupňů pod nulou tu ještě nebylo. Ale i při takovém mrazu je možné se více než půl hodiny procházet, jen pokud se podaří nechat znovu vyrůst nos, uši a prsty. Máloco tak povzbudí jako procházka na Jamalu v 6:30 ráno,“ vylíčil Navalnyj sarkasticky minulý měsíc v příspěvku na sociální síti.

Trestanecká kolonie leží asi 60 kilometrů za polárním kruhem a je pokládána za jednu z nejdrsnějších věznic v Rusku. Většina vězňů, kteří si tu odpykávají trest, byla odsouzena za vážné zločiny, uvedla dříve agentura Reuters.

Český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) na zprávu o úmrtí Navalného reagoval v tiskové zprávě slovy, že se Rusko chová ke svým občanům stejně jako ve své zahraniční politice. Proměnilo se podle něj v násilnický stát, který zabíjí lidi snící o lepší budoucnosti. Další čeští politici hovoří o Navalném na sociálních sítích jako o další oběti Putinova režimu či hrdinovi svědomí.

Kritické reakce na adresu ruské hlavy státu přicházejí i z dalších evropských zemí. Francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné uvedl, že smrt Navalného v trestanecké kolonii ukazuje realitu Putinova restriktivního režimu. Lotyšský prezident Edgars Rinkévičs označil jeho skon za brutální vraždu vykonanou Kremlem.

Video: Pohublý Navalnyj u ruského soudu (19. 6. 2023)

Pohublý Navalnyj u ruského soudu (19. 6. 2023) | Video: Associated Press

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.