Komerční prezentace Aktual.: 17.11.2024 15:11
Kyjev – Rusko při svém rozsáhlém útoku vyslalo dnes ráno na Ukrajinu 120 raket několika typů a také 90 dronů. Protivzdušná obrana zničila přes 140 vzdušných cílů, na odražení útoku se podílely také stíhačky F-16, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Údery podle něj způsobily škody na energetické infrastruktuře.
„Naše síly protivzdušné obrany zničily více než 140 vzdušných cílů. Nepřítel se zaměřil na naši energetickou infrastrukturu na celém území Ukrajiny. Bohužel zařízení byla poškozena zásahy a padajícími troskami,“ napsal Zelenskyj na Telegramu.
Ukrajinský prezident potvrdil dřívější zprávy ukrajinských úřadů o smrti dvou lidí a zranění dalších šesti v důsledků ruského dronového útoku na Mykolajiv na jihu Ukrajiny. Zelenskyj také informoval o nucených odstávkách dodávek elektřiny, na likvidaci škod podle něj pracují všechny dostupné síly.
Na odražení útoku se podle prezidenta podílely pozemní systémy protivzdušné obrany, jednotky elektronického boje a také ukrajinské letectvo. „Všichni pracovali organizovaně. Děkujeme vám za spolehlivou ochranu!“, napsal Zelenskyj.
Později Zelenskyj uvedl, že na odražení útoku se piloti letounů F-16 americké výroby podíleli zhruba deseti sestřely. Odstraňování následků útoku podle něj pokračuje v Rivenské, Lvovské, Dněpropetrovské, Volyňské a Oděské oblasti. Celkem Rusové podle Zelenského za poslední týden použili proti Ukrajině 140 střel různých typů, 900 takzvaných klouzavých bomb a 600 útočných dronů.
Ukrajinské letectvo upřesnilo, že protivzdušná obrana sestřelila 144 vzdušných cílů, z toho 102 raket. Mezi sestřelenými raketami byla jedna hypersonická střela Cirkon (Zirkon), sedm rovněž nadzvukových střel Kinžal, na 85 střel s plochou drahou letu Kalibr, čtyři protiradarové střely Ch-22/Ch-31P a pět řízených střel Ch-59/Ch-69. Zničeno bylo také 42 ruských bezpilotních prostředků, na 41 dronů zmizelo z radarů a dva další zamířily zpět na ruská či Ruskem okupovaná území.
O jednom z dosud největších ruských vzdušných útoků na Ukrajinu předtím informoval šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. Partnery vyzval k posílení jeho země, nikoliv ke snahám o usmiřování ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusko rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku spustilo dva dny po telefonátu německého kancléře Olafa Scholze s Putinem. Zelenskyj po něm poznamenal, že podobné hovory ke spravedlivému míru ničím nepřispívají.
„Celý svět vidí a ví, že se bráníme absolutnímu zlu, které nerozumí jinému jazyku než síle. Potřebujeme jednotu, svět potřebuje jednotu. Jen společně můžeme toto zlo zastavit,“ napsal Zelenskyj na X.
Ukrajinci podle médií už měsíce nervózně očekávali další velký ruský raketový útok v obavách, že by mohl zasadit ránu už tak poškozenému energetickému systému země. Nastává přitom zimní období a panují obavy z dalších dlouhých výpadků v dodávkách energií, jako už země zažila kvůli ruským útokům v minulosti.
Ukrajina se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi od února 2022, kdy Moskva zahájila invazi na území svého souseda.
Ukrajina hlásí mrtvé i škody na energetické infrastruktuře
Ukrajina po rozsáhlém ruském vzdušném útoku z dnešního rána hlásí výbuchy na řadě míst země. Podle ukrajinské energetické firmy DTEK utrpěly vážné škody její tepelné elektrárny. Energetici provádějí nouzové odstávky dodávek elektřiny, celkový počet obětí dosáhl podle ukrajinských úřadů devíti mrtvých, uvedla agentura AFP.
Podle prezidenta Volodymyra Zelenského vyslalo Rusko v noci na dnešek na Ukrajinu na 120 raket různých typů a také 90 dronů. Na 140 vzdušných cílů se podle něj podařilo zničit protivzdušné obraně. Jeden z největších ruských útoků za dobu války mířil především na energetickou infrastrukturu Ukrajiny a způsobil na ní dosud neupřesněné škody.
Útok si podle agentury AFP vyžádal celkově devět mrtvých a asi dvacet zraněných. V Mykolajivu na jihu země zemřeli po útoku dronu dva lidé a sedm dalších osob včetně dvou dětí bylo zraněno, uvedly záchranné složky. Jedna žena zahynula a dva lidé byli zraněni ve Lvovské oblasti, v Oděse zemřeli dva lidé a zraněn byl sedmnáctiletý mladík. V Chersonu byla podle místních úřadů při útoku dronu zabita žena.
Státní železniční společnost Ukrazaliznycja sdělila, že ruský úder na depo v Dněpropetrovské oblasti nepřežili dva železničáři a další tři byli zraněni. Informovala také o zpožďování vlaků na některých traťových úsecích v důsledku výpadů elektrického proudu.
Také ve Volyňské a Záporožské oblasti úřady informovaly o blíže neupřesněném poškození energetické a kritické infrastruktury. Výbuchy podle agentury Reuters otřásly také černomořským přístavem Oděsa. Exploze hlásilo též Rivne na západě Ukrajiny a Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti.
Útok se tentokrát nevyhnul ani Zakarpatské oblasti na hranicích s Polskem, Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem, která jinak byla až dosud ruských náletů prakticky zcela ušetřena. Trosky nepřátelských dronů a raket dopadly do lesů v okresech Mukačevo a Rachiv, uvedla vojenská správa v Zakarpatí.
Podle provozovatele Ukrenergo se jedná o desátý velký útok na ukrajinskou energetickou síť od začátku roku. DTEK, největší soukromá energetická firma na Ukrajině, uvedla, že její tepelné elektrárny se znovu staly terčem ruského útoku. Ten podle ní způsobil „vážné škody“ na zařízení elektráren.
Společnost Ukrenergo, provozovatel ukrajinské rozvodné sítě, podle vyjádření firmy DTEK provedla nouzové odstávky dodávek elektřiny v Kyjevě a Kyjevské, Doněcké a Dněpropetrovské oblasti. Dílčí odstávky mezitím oznámila také Oděsa. Technici již začali pracovat na opravách, obnova dodávek postupně začala dnes po poledni.
Ukrajinci podle médií už měsíce nervózně očekávali další velký ruský raketový útok v obavách, že by mohl zasadit ránu už tak poškozenému energetickému systému země. Nastává přitom zimní období a panují obavy z dalších dlouhých výpadků v dodávkách energií, jako už země zažila kvůli ruským útokům v minulosti.
Na ruské straně byla podle gubernátora Kurské oblasti Alexeje Smirnova zabita ukrajinským dronem místní novinářka. Do Kurské oblasti pronikla v srpnu ukrajinská armáda a stále kontroluje její menší část. V sousední Belgorodské oblasti, která rovněž hraničí s Ukrajinou, podle jejího gubernátora Vjačeslava Gladkova po zásahu ukrajinského dronu zemřel civilista.
Ukrajina se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi od února 2022, kdy Moskva zahájila invazi na území svého souseda.
Útok podle Rusů mířil na energetiku, která zásobuje obranný průmysl
Ministerstvo obrany v Moskvě uvedlo, že ruské síly dnes ráno podnikly rozsáhlý úder na energetické cíle Ukrajiny, které umožňují fungování ukrajinského vojenského průmyslu. Zasažena prý byla také letiště, ale i místa koncentrace ukrajinských sil a techniky.
„Dnes ráno Ozbrojené síly Ruské federace zahájily masivní úder na kritická zařízení energetické infrastruktury, která zásobovala ukrajinský vojensko-průmyslový komplex a podniky vyrábějící vojenské výrobky,“ uvedlo ministerstvo s tím, že „všechny plánované cíle byly zasaženy“. Podobná tvrzení není možné ověřit z nezávislých zdrojů, ukrajinské úřady potvrdily noční ruské útoky na energetickou infrastrukturu.
Zničena byla podle Moskvy také infrastruktura ukrajinských vojenských letišť, zařízení pro těžbu plynu, sklad dronů jakož i místa s vysokým počtem ukrajinských vojáků a techniky. Celkem byly zasaženy cíle ve 144 ukrajinských okresech, dodalo ruské ministerstvo.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předtím uvedl, že Rusko při svém útoku z dnešního rána použilo 120 raket několika typů a také 90 dronů. Ukrajinská protivzdušná obrana zničila přes 140 vzdušných cílů, na odražení útoku se podílely také stíhačky F-16. O jednom z dosud největších ruských vzdušných útoků na Ukrajinu informoval také šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
Ukrajinci podle médií už měsíce nervózně očekávali další velký ruský raketový útok v obavách, že by mohl zasadit ránu už tak poškozenému energetickému systému země. Nastává přitom zimní období a panují obavy z dalších dlouhých výpadků v dodávkách energií, jako už země zažila kvůli ruským útokům v minulosti