Aktualizace: 27.03.2024 18:08

Charkov (Ukrajina) – Při ruském útoku na východoukrajinský Charkov dnes zemřel nejméně jeden člověk a 16 dalších jich utrpělo zranění, oznámil starosta města Ihor Terechov. Ruská invazní armáda na Charkov zaútočila leteckými bombami, poprvé od roku 2022, uvedl náčelník vyšetřovacího oddělení policie v Charkovské oblasti Serhij Bolvinov.

O jiném typu zbraně než obvykle použité při útoku na Charkov hovořil podle serveru RBK-Ukrajina také oblastní šéf Oleh Syněhubov, jenž zmínil řízenou munici velké ráže. Bolvinov hovořil o leteckých bombách, které označil za levnou obdobu řízené střely. „Jedná se o UMPB D-30 SN, vyrobenou na bázi (bomby) FAB-250,“ uvedl Bolvinov s tím, že informace se prověřují.

FAB-250 je ničivá nenaváděná letecká puma o váze 250 kilogramů, která se shazuje s letadel a je určená k útokům na vojenské cíle, jako jsou opevnění nebo bunkry. Americký Institut pro studium války (ISW) před několika týdny napsal, že Rusko útočí na Ukrajinu i pomocí vylepšených klouzavých bomb. V případě UMPB D-30 SN jde v podstatě o modernizaci neřízené bomby FAB ze sovětské éry na řízenou klouzavou pumu, citoval institut jednoho z mluvčích ukrajinské armády Dmytra Lychového.

Charkov i Charkovská oblast jsou terčem ruských vzdušných úderů téměř denně. Použití naváděných bomb velké ráže je nicméně neobvyklé, podotkl Reuters. Ukrajinské úřady pravidelně informují o ruských útocích pomocí dronů nebo raket S-300 na toto druhé největší ukrajinské město, které se nachází nedaleko hranic s Ruskem. Původně protiletecké střely S-300 Moskva používá i proti pozemním cílům.

Starosta Terechov dnešní ruský úder označil za „další krvavý teror proti Ukrajincům“ a sdělil, že mezi zraněnými jsou čtyři děti. Ukrajinští činitelé hlásí poškození obytných budov, zdravotnického zařízení a školy. Před poničenou pětipodlažní budovou byly vidět trosky a na zakrvavené zemi zakryté tělo ležící vedle bicyklu, popsal Reuters.

Terčem útoků se stal dnes odpoledne také Mykolajiv na jihu země, kde bylo zraněno šest lidí, informovali podle serveru Ukrajinska pravda tamní představitelé. Na Mykolajiv Rusové podle ukrajinského letectva zaútočili balistickou raketou Iskander. Jeden z raněných po útoku na Mykolajiv je ve vážném stavu, sdělil šéf oblastní správy Vitalij Kim. Zpráva o jedné oběti ruského ostřelování dnes přišla také z Nikopolu na jihu země.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.