Rusko se chová ke svým občanům stejně jako ve své zahraniční politice, proměnilo se v násilnický stát, který zabíjí lidi snící o lepší budoucnosti, okomentoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) zprávu o smrti ruského opozičního politika Alexeje Navalného ve vězeňském táboře. Kritické reakce na adresu režimu ruského diktátora Vladimira Putina přicházejí i ze světa.

Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga je Navalného úmrtí znepokojující. „Je zapotřebí, abychom zjistili veškerá data a Rusko bude muset odpovědět za závažné otázky. Alex Navalnyj byl silným hlasem za svobodu a demokracii po řadu let. NATO a jeho spojenci vždy volali po tom, aby byl okamžitě osvobozen,“ řekl novinářům. „Vidíme, že Rusko je stále zbabělejší. Vůči svým oponentům používá útlak. Navalnyj byl vězeň a je velmi důležité, aby nám Rusko zodpovědělo, co bylo příčinnou jeho smrti.“

Německý kancléř Olaf Scholz řekl před médii, že Navalnyj zaplatil za svou odvahu životem. Zpráva o jeho smrti podle něj ukazuje, jak se Rusko změnilo.

„Hrozné zprávy o Alexeji Navalném… Pokud je zpráva o jeho smrti v ruském vězení pravdivá, představuje to další hrozný zločin Putinova režimu,“ napsal švédský ministr Tobias Billström. „Bezohlednost vůči Navalnému znovu ukazuje, proč je nutné pokračovat v boji proti autoritářství.“

„To je hrozná zpráva,“ napsal britský premiér Rishi Sunak. „Alexej Navalnyj, nejhorlivější zastánce ruské demokracie, prokázal během svého života neuvěřitelnou odvahu. V myšlenkách jsem s jeho ženou a s lidmi v Rusku, pro které je to obrovská tragédie.“

Navalnyj byl pokládán za hlavního odpůrce Putinova režimu, ruského vůdce obviňoval, že dal svého času rozkaz jej otrávit. Hned po návratu do vlasti z Německa, kde jej z otravy vyléčili, byl Navalnyj uvězněn. Postupně dostal za různé delikty tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

Podíl.