Pro vybudování ruské námořní základny na súdánském pobřeží Rudého moře neexistují žádné překážky. V Moskvě to uvedl súdánský ministr zahraničí Alí Júsif Šaríf. Rusko o základnu u přístavního města Port Súdán usiluje dlouhodobě, píše agentura AFP.

Vojenská základna v Port Súdánu ležící na severovýchodě země u Rudého moře by ruským válečným lodím umožnila přístup k jedné z nejrušnějších námořních cest na světě a rozšířila vliv Ruska v oblasti Afriky.

„Je to snadné, neexistují žádné překážky, jsme v naprosté shodě,“ řekl súdánský ministr s tím, že žádnou dohodu v průběhu své návštěvy nevyjednával, protože dohoda byla podepsána již v minulosti a zbývá ji jen ratifikovat. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov jeho slova podle AFP nijak nekomentoval.

Ujednání z dob Bašírovy diktatury

Někdejší súdánský diktátor Umar Bašír, jenž zemi vládnul téměř tři dekády, se dlouhodobě vojensky spoléhal na Ruskou federaci, neboť on i jeho země čelili mezinárodní izolaci a americkým sankcím.

Bašírova vláda s Moskvou vyjednala dohodu, jež by Rusku zajistila právo po dobu dvaceti pěti let v Port Súdánu provozovat námořní základnu. V roce 2019 však súdánská armáda Bašíra svrhla a ujednání se rozhodla přezkoumat.

V občanské válce, která vypukla v dubnu 2023, proti sobě stojí súdánská armáda vedená generálem a faktickým vládcem země Abdal Fattáhem Burhánem a polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) bývalého Burhánova zástupce Muhammada Hamdana Dagala. Rusko udržuje vztahy s oběma válčícími stranami.

Ozbrojený konflikt mezi nimi vyústil v jednu z největších humanitárních krizí světa a v řadě oblastí Súdánu hrozí podle OSN hladomor. Podle údajů, které cituje agentura AFP, kvůli bojům zahynuly desítky tisíc lidí a své domovy muselo opustit na dvanáct milionů lidí.

Ruské pátrání po nové baště

Konec vlády Bašára Asada v Sýrii znamenal podle expertů velkou ránu pro působení Ruska v Africe, kam Putinův režim posílá žoldnéře na pomoc autoritářským režimům za přístup k nerostnému bohatství a možnost oslabit vliv Západu. Ruské síly už nyní působí na základnách v Libyi. Ty jsou však pouze vypůjčené od šéfa vzpurné Libyjské národní armády Chalífy Haftara, kterého Moskva podporuje. Haftar přitom ovládá jen část země.

Bývalý důstojník belgického námořnictva Frederik Van Lokeren nedávno v komentáři pro server Meduza upozornil na logistické výzvy spojené s budováním vojenských kapacit právě v Súdánu, jelikož tamní přístav leží v Rudém moři, tedy daleko od ruských středomořských operací.

Znamenalo by to využívat Suezský průplav, což by Rusům omezilo operační pružnost a upozornilo rivaly na jejich aktivity v oblasti ve velkém předstihu. Samotný přístav by navíc potřeboval rozsáhlou modernizaci, míní expert.

Podíl.
Exit mobile version