Komerční prezentace Aktual.: 13.05.2025 23:53

Praha – Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se ohradil proti nařízení ruského představitele vyšetřit zničení sochy rudoarmějce v Teplicích. Označil ho za ruské vměšování. Jurisdikce ruských orgánů se nevztahuje na Krym ani na Teplice, napsal dnes večer Lipavský na sociální síti X. Zahájit trestní řízení kvůli nedávnému zničení sochy v Teplicích nařídil minulý týden šéf ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin.

„Důrazně se ohrazuji proti dalšímu pokusu Ruska o hrubé vměšování se do vnitřních záležitostí Česka. Pana Bastrykina z ruského vyšetřovacího výboru upozorňuji, ze jurisdikce ruských orgánů se nevztahuje ani na Krym, natož na Teplice,“ napsal Lipavský. Ukrajinský poloostrov Krym Rusko protiprávně anektovalo v roce 2014.

Pomník sovětského vojáka stál v teplických Havlíčkových sadech od roku 1955 jako součást pietního místa. Sochu minulý týden v noci na středu zcela zničil neznámý pachatel či pachatelé tím, že ji strhli z podstavce. Vedení severočeského města čin odsoudilo, věcí se zabývá policie.

Podle Lipavského platí, že na pomník v Teplicích se nevztahuje česko-ruská dohoda o vzájemném udržování válečných hrobů. „Tudíž o dalším osudu tohoto pomníku budou rozhodovat výlučně občané Česka,“ dodal ministr.

Ruské velvyslanectví v Česku dnes na facebooku uvedlo, že v žádném případě nezpochybňuje pravomoc českých úřadů věc vyšetřovat. Zničení sochy v Teplicích označilo za další pobuřující akt vandalismu proti památníku Rudé armády. „Právě z toho vycházíme v nótě velvyslanectví ministerstvu zahraničních věcí ČR ze dne 9. května 2025, která obsahuje žádost českým příslušným orgánům, aby potrestaly osoby, které se tohoto trestného činu dopustily, a zabránily podobným činům v budoucnu,“ napsala ambasáda.

Velvyslanectví se také ohradilo proti Lipavského poznámce o Krymu. Jurisdikce ruských orgánů na Krymu je plně platná, uvedlo. „Republika Krym je subjektem Ruské federace a je jako taková zakotvena v Ústavě Ruské federace na základě projevu vůle obyvatel Krymu na referendu ze dne 16. března 2014,“ dodala ambasáda. Výsledky tohoto referenda neuznává drtivá většina zemí světa.

Ministerstvo zahraničí také odpovědělo na ruskou diplomatickou nótu ohledně sochy sovětského maršála Ivana Koněva. Uvedlo, že památník není válečným hrobem a Rusko na něj nemá právní nárok, informoval dnes server iROZHLAS.cz. Rusko nótu, v níž žádá o pomoc s určením místa sochy, zaslalo Česku minulý týden.

Koněv, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, je kontroverzní postavou především kvůli své roli při potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 a při krizi v Berlíně o pět let později. Radnice Prahy 6 v čele s tehdejším starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09) v srpnu 2019 sochu na náměstí Interbrigády zakryla, začátkem dubna 2020 ji pak nechala odstranit. Socha je uložená v Muzeu paměti XX. století.

 

Podíl.
Exit mobile version