Aktualizace: 17.02.2024 15:55

Moskva – Ruská státní média nevěnují páteční smrti nejvýznamnějšího kritika vlády Alexeje Navalného ve vězeňském táboře velkou pozornost. Prvnímu kanálu a kanálu Rossija-1, které patří v Rusku k nejsledovanějším televizím, trvalo v pátek téměř 45 minut a hodinu, než zprávu zařadily do vysílání, uvedl dnes zpravodajský server BBC News. Na sociálních sítích je situace úplně jiná.

Ve zprávách ruských televizních kanálů nezaznělo, kdo Alexej Navalnyj byl, ani proč byl ve vězení. Jeden z kanálů ani neuvedl jeho celé jméno a hovořil o něm jen jako o Navalném, ačkoli zároveň diváky ujistil, že úmrtí dotyčného bude podrobně prošetřeno.

Když se jeden z liberálních politiků na jiném oblíbeném státním kanálu pokusil vyjádřit soustrast s úmrtím Navalného, moderátor pořadu ho přerušil a zeptal se, jakou souvislost to má s tématem, o kterém diskutují.

Na sociálních sítích je ale situace odlišná. Informace o náhlé smrti 47letého opozičního politika zaplavily síť X, kde byla tato událost nejdiskutovanějším tématem, i síť Telegram. Také tam patřily příspěvky o Navalném mezi ty, které zaznamenaly nejvíce zhlédnutí. Během několika hodin některé z nich viděly statisíce lidí.

Úmrtí neohroženého kritika režimu prezidenta Vladimira Putina na internetu se zděšením a smutkem komentovala řada předních osobností kritických ke Kremlu. „Pokud je to pravda, nezávisle na oficiální příčině nese za (Navalného) předčasnou smrt zodpovědnost osobně Vladimir Putin, který nejprve vydal pokyn k Alexejově otravě a pak ho nechal vsadit do vězení,“ uvedl někdejší nejbohatší Rus a později vězeň Putinova režimu Michail Chodorkovskij, který nyní žije v exilu.

Některé provládní osobnosti naopak ve svých příspěvcích argumentovaly, že ze smrti Navalného může těžit spíše Západ a ruská opozice než Putin. „Na něj (Navalného) už všichni dávno zapomněli, takže by nemělo smysl ho zabíjet, zvlášť pak před volbami. To by bylo ku prospěchu opačné straně,“ uvedla šéfredaktorka televize RT Margarita Simonjanová.

Předpokládá se, že Putin, který dlouhodobě systematicky potlačuje jakoukoli opozici, bude příští měsíc znovuzvolen do prezidentského úřadu, píše BBC.

Moderátor Prvního kanálu Anatolij Kuzičev podobně jako Simonjanová prohlásil, že na Navalného „bezpečně zapomněli i jeho spolupracovníci“. Podle Kuzičeva smrt opozičního vůdce mohla být důsledkem „nehody“ nebo „strašlivé sabotáže“.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová konstatovala, že na rychlé reakci Západu na úmrtí Navalného je cosi „sebeodhalujícího“. „Ještě neproběhlo ohledání místa činu, ale Západ už má jasno,“ řekla.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.