Přes sto lidí bylo zatčeno při několika shromážděních, která se v Rusku konala na počest opozičního politika Alexeje Navalného, jehož smrt ve vězení v pátek oznámily ruské úřady. Uvedl to specializovaný server OVD-Info, který monitoruje aktivity ruských bezpečnostních složek a problematiku lidských práv. Navalného matka je podle médií na cestě do vězení, kde zemřel.

Spontánní pietní místa začala po oznámení Navalného smrti vznikat v řadě ruských měst, obvykle u památníků obětem politických represí, kam lidé na počest Navalného nosili květiny. Podle agentury AFP se u některých pietních míst tvořily fronty. Dělo se tak navzdory postoji úřadů, které varovaly před pořádáním jakýchkoliv „nepovolených demonstrací“.

Podle sčítání zveřejněného na internetových stránkách OVD-Info a aktualizovaného v sobotu ráno bylo „ve 13 městech“ zatčeno 110 osob. Téměř sedm desítek zatčených hlásí lidskoprávní platforma z Petrohradu, dalších 15 v Nižním Novgorodu a jedenáct v Moskvě.

NAvalného matka, Ljudmila Navalná, je v doprovodu právníka na cestě do trestanecké kolonie IK-3, kde podle ruských úřadů její syn v pátek zemřel. Informoval o tom podle agentury Reuters deník Novaja Gazeta.

Navalného manželka Julija Navalná i jeho spolupracovníci v pátek uváděli, že zprávu o úmrtí nejsou schopni potvrdit ani vyvrátit. Podle Ljudmily Navalné byl její syn při poslední návštěvě tento týden zdravý a v dobré náladě.

Trestanecká kolonie IK-3, známá též pod názvem Poljarnyj volk, leží asi 60 kilometrů za polárním kruhem poblíž města Salechard. Je pokládána za jednu z nejdrsnějších věznic v Rusku.

Sedmačtyřicetiletý kritik prezidenta Vladimira Putina byl ve vězení od roku 2021. Za tu dobu se potýkal s bolestmi zad a nohou, nemocemi, kvůli zásahům dozorců nemohl spát, držel několik týdnů hladovku a často byl na samotce, kam byl podle své mluvčí naposledy poslán před dvěma dny. Jen několik měsíců před nástupem do vězení v roce 2021 byl politik otráven, z čehož vinil Putina a ruskou tajnou službu FSB.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.