Po celých Spojených státech se sešly tisíce demonstrantů, kteří se zúčastnili asi dvanácti set protestů s názvem Ruce pryč. Jejich cílem bylo vytvořit největší protestní den proti amerického prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho spojenci miliardáři Elonu Muskovi od doby, kdy se snaží rozšířit prezidentské pravomoci, píše agentura Reuters.

Přes dvanáct set demonstrací po celých Spojených státech pod hlavičkou hnutí „Hands Off!“ neboli „Ruce pryč“ naplánovalo přes 150 různých organizací na ochranu občanských práv, odborů, zastánců LGBT+ komunity, veteránů nebo aktivistů. Protestující napadli kroky Trumpovy administrativy, která chce propustit tisíce federálních zaměstnanců, ztenčit systém sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění.

Protestující vyzývali Trumpa a Muska, aby neporušovali práva občanů, včetně dětí, seniorů, veteránů, farmářů, transgenderových lidí, politických odpůrců a imigrantů. Demonstrace se uskutečnily napříč padesáti americkými státy v jejich hlavních městech, v centrech velkoměst či před federálními budovami.

Lidé se shromažďovali například na travnaté ploše kolem Washingtonova monumentu, organizátoři agentuře Reuters řekli, že se na protestech v parku National Mall očekává účast více než 20 tisíc lidí.

Mezi demonstrujícími ve Washingtonu byla i bývalá vědkyně Terry Kleinová, která se podle svých slov zúčastnila, aby protestovala proti Trumpově politice „ve všech oblastech, od imigrace přes věci kolem DOGE (Úřad pro efektivitu vlády) až po cla ohlášená tento týden a vzdělávání“. „Chci říct, že celá naše země čelí útokům, všechny naše instituce, všechny věci, které dělají Ameriku tím, čím je,“ uvedla Kleinová.

„Tohle je Amerika Donalda Trumpa a já ji nechci“

Na washingtonském protestu vystoupila Kelley Robinsonová, prezidentka skupiny Human Rights Campaign, která kritizovala zacházení Trumpovy administrativy s komunitou LGBT+. „Útoky, kterých jsme svědky, nejsou jen politické. Jsou osobní,“ prohlásila. „Snaží se zakázat naše knihy, snižují financování prevence HIV, kriminalizují naše lékaře, učitele, rodiny a životy. Tohle je Amerika Donalda Trumpa a já ji nechci. My tuhle Ameriku nechceme. Chceme Ameriku, kterou si zasloužíme, kde důstojnost, bezpečí a svoboda nepatří jen některým z nás, ale nám všem,“ uvedla Robinsonová.

Dav kolem památníku se po celý den stále zvětšoval. Někteří protestující nesli ukrajinské vlajky, jiní měli na sobě palestinské šátky a nesli nápisy „Svobodná Palestina“, zatímco demokraté ze Sněmovny reprezentantů na pódiu kritizovali Trumpovu politiku, popisuje Reuters.

Účastník protestů Wayne Hoffman z New Jersey agentuře řekl, že je znepokojen Trumpovou hospodářskou politikou, včetně rozsáhlého zavádění cel. „Farmáři v republikánských státech to pocítí. Bude to stát lidi jejich pracovní místa – určitě jejich penzijní fondy,“ prohlásil Hoffman.

Demonstrovalo se i blízko Trumpova resortu

Tisíce lidí pochodovaly také v centru newyorského Manhattanu. V Massachusetts se shromáždily další tisíce demonstrujících. Drželi v ruce nápisy jako „ruce pryč od naší demokracie“ nebo „ruce pryč od našeho sociálního zabezpečení“.

V Ohiu se sešly stovky lidí. Šestašedesátiletý důchodce z okresu Delaware ve státě Ohio Roger Broom na shromáždění v Columbusu řekl, že býval reaganovským republikánem, ale Trump ho odradil. „Trhá tuto zemi na kusy,“ sdělil Broom.

Stovky lidí demonstrovaly také v Palm Beach Gardens na Floridě, několik mil od Trumpova golfového hřiště a resortu. „Seznam toho, od čeho by měli dát ruce pryč, je příliš dlouhý,“ řekl AP Archer Moran z Port St. Lucie na Floridě. „A je úžasné, jak brzy se tyto protesty konají od jeho nástupu do úřadu,“ poznamenal Moran.

„Bez ohledu na vaši stranu, bez ohledu na to, koho jste volili, to, co se dnes děje, je odporné,“ sdělila agentuře AP pětatřicetiletá Britt Castillová z Charlotte v Severní Karolíně.

Protestující Sue-Ann Friedmanová protestovala ve městě Stamford v Connecticutu proti krokům nové administrativy, která omezila financování lékařského výzkumu. Podle ní tento krok ovlivnil výzkum infekčních chorob, který na univerzitě provádí její syn. „Myslela jsem si, že dny mých pochodů jsou u konce, a pak se objeví někdo jako Musk a Trump,“ řekla Friedmanová.

Elon Musk, který vlastní společnosti Tesla, SpaceX a sociální síť X, jako zvláštní vládní zaměstnanec vede skupinu DOGE a stojí za masivním propouštěním federálních pracovníků.

Od Trumpova návratu do úřadu uspořádali aktivisté několikrát celostátní demonstrace proti republikánskému prezidentovi nebo Muskovi. Opoziční hnutí však zatím nepřineslo masovou mobilizaci, jako byl takzvaný pochod žen v roce 2017, který po Trumpově první inauguraci přivedl do Washingtonu tisíce žen, nebo demonstrace Black Lives Matter, které vypukly v mnoha městech po zabití George Floyda v roce 2020.

Podíl.