Aktual.: 18.07.2025 05:05

Washington – Americký ministr zahraničí Marco Rubio nařídil americkým diplomatům po celém světě, aby se nevyjadřovali ke spravedlnosti nebo integritě voleb pořádaných cizími státy, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na ministrův interní pokyn, který viděla. Jde o významný odklon od tradičního přístupu Washingtonu prosazovat svobodné a spravedlivé volby v zahraničí, dodala.

Nařízení, zaslané všem americkým diplomatickým úřadům v interním sdělení ministerstva zahraničí ze 17. července, uvádí, že ministerstvo již nebude vydávat prohlášení či komentáře na sociálních sítích ohledně voleb, pokud nebude k tomu „jasný a přesvědčivý“ zájem v zahraniční politice.

„Pokud je vhodné komentovat zahraniční volby, naše sdělení by mělo být stručné, zaměřené na blahopřání vítěznému kandidátovi a v případě potřeby na zmínku o společných zájmech v zahraniční politice,“ uvádí se v pokynu, který byl označen jako „citlivý“, ale nikoli utajený. „Vyjádření by se měla vyhýbat názorům na spravedlnost nebo integritu volebního procesu, jeho legitimitu nebo demokratické hodnoty dané země,“ dodal pokyn.

Vyjádření ohledně voleb by měla pocházet buď od samého ministra nebo od mluvčího ministerstva. Americkým diplomatům se zakazuje vydávat taková prohlášení bez výslovného souhlasu nejvyššího vedení ministerstva, praví se dále v pokynu podle Reuters.

Pokyn podle agentury odkazuje na projev prezidenta Donalda Trumpa ze 13. května v Rijádu, kde kritizoval „západní intervencionisty“ poučující země Blízkého východu, jak si mají spravovat své vlastní záležitosti, a prohlásil, že to už není případ Washingtonu, kter se snaží navazovat partnerství.

„Zatímco Spojené státy se budou pevně držet svých vlastních demokratických hodnot a budou je oslavovat, když se ostatní země vydají podobnou cestou, prezident jasně uvedl, že Spojené státy budou usilovat o partnerství s (dalšími) zeměmi, kdekoli se naše strategické zájmy shodují,“ uvádí se v direktivě.

Na otázku ohledně pokynu mluvčí ministerstva zahraničí ve zaslaném vyjádření zopakovala některé body direktivy a uvedla, že tento přístup je v souladu s důrazem nynější administrativy na „národní suverenitu“.

Spojené státy tradičně považovaly podporu lidských práv a demokracie, stejně jako svobodu tisku, za klíčový cíl zahraniční politiky, ačkoli kritici opakovaně poukazovali na dvojí metr, který Washington vůči svým spojencům uplatňoval.

Za Trumpa se americká vláda stále více odklání od podpory demokracie a lidských práv a vnímá ji z velké části jako vměšování do záležitostí jiných zemí. Například se rozhodla přetvořit úřad pro lidská práva ministerstva zahraničí, který se podle ní stal platformou pro „levicové aktivisty, kteří vedou vendety proti neprogresivistickým vůdcům“.Trumpovi představitelé se ale opakovaně vyjadřovali k evropské politice a odsuzovali to, co považují za potlačování pravicových vůdců, mimo jiné v Rumunsku, Německu a Francii, a obviňovali evropské úřady, že ve jménu boje proti dezinformacím se dopouštějí cenzurování názorů, například kritiky imigrace, napsal Reuters.

Podíl.