Mezi Maďarskem a Polskem naplno propukl diplomatický konflikt. Polská vláda v pátek ráno uvedla, že odvolá ke konzultacím svého velvyslance z Budapešti. Reaguje na to, že Maďarsko udělilo politický azyl bývalému polskému náměstkovi ministra spravedlnosti Marcinu Romanowskému.

Ten je obviněn z rozsáhlé korupce a soud na něj vydal evropský zatykač. „Nevidím žádný důvod, proč by měl dostat politický azyl,“ uvedl v televizi TVN 24 ředitel polské policie Marek Boroń. Potvrdil, že Romanowski už je v Maďarsku.

Poslanci polského Sejmu (dolní komory parlamentu) už dříve zbavili Romanowského imunity a souhlasili také s jeho zadržením a uvězněním ve vyšetřovací vazbě. Zadržení prokuratura odůvodnila obavou, že by podezřelý mohl mařit vyšetřování. Bývalému náměstkovi se ale podařilo vycestovat. Své stíhání označuje za politické. „Současný režim v Polsku negarantuje spravedlivý proces,“ prohlásil.

Polský ministr zahraničí Radek Sikorski označil udělení azylu Romanowskému za nepřátelský akt. „Pokud Maďarsko nesplní své evropské závazky, Polsko požádá Evropskou komisi, aby zahájila řízení proti Maďarsku,“ uvádí se v pátečním prohlášení polského ministerstva zahraničí. Je velmi nezvyklé, aby jedna členská země Evropské unie kvůli sporům povolávala domů svého velvyslance z jiné členské země.

Romanowski byl náměstkem za předchozí konzervativní polské vlády strany Právo a spravedlnost (PiS), která měla s Orbánem dobré vztahy. Neshodla se s ním však v otázce podpory Ukrajiny proti Rusku. Od nástupu strany Občanská platforma Donalda Tuska k moci v loňském roce se vztahy mezi Budapeští a Varšavou výrazně zhoršily.

Polsko a Maďarsko jsou spolu s Českem a Slovenskem členem neformálního seskupení visegrádské čtyřky, která je ale v krizi právě kvůli odlišným postojům vlád k Rusku a válce na Ukrajině.

Během letošního summitu V4 v Praze se premiéři Maďarska a Polska Viktor Orbán a Donald Tusk pohádali za zavřenými dveřmi, uvedla maďarská média s odvoláním na člena Orbánova týmu. Zatímco Budapešť chce ukončit protiruské sankce a odmítá podporovat Ukrajinu, Polsko patří k největším zastáncům pomoci Kyjevu v Evropské unii a NATO.

„Problémy ve vztazích Maďarska a Polska nezačaly poté, co se stal polským premiérem Donald Tusk. Začaly už za předchozí polské konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost – 24. února 2022, v den ruské agrese proti Ukrajině. Velmi blízký vztah se začal rozpadat, válka na Ukrajině má pro Polsko existenciální rozměr. Vše ostatní je u nás v posledních dvou, skoro už třech letech hodnoceno z této perspektivy,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý polský velvyslanec v Bratislavě Maciej Ruczaj.

Není to poprvé, co Maďarsko udělilo politický azyl evropskému politikovi považovanému za spojence Viktora Orbána. V roce 2019 dostal azyl býval premiér Severní Makedonie Nikola Gruevski, který byl doma odsouzený ke dvouletému vězení za korupci.

Mohlo by vás zajímat: Babišův naprostý obrat. Spojil se s lidmi, kteří brojí proti zájmům Česka (1. 7. 2024)

Spotlight News – Kateřina Šafaříková | Video: Dominika Perlínová

Podíl.
Exit mobile version